Икономистът Петър Ганев: Влизане в новата година без бюджет е вариант на пожар

Според икономиста винаги има нещо за чакане, но финансовият министър има работа, която не е обвързана с политиката и той трябва да я свърши

Петър Ганев
Петър Ганев Източник: БНР
Влизане в новата година без бюджет е вариант на пожар, който крие рискове и затова трябва да бъде последният възможен. Това мнение изрази пред БНР Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика.
 
"В закона много ясно е разписан срокът 31 октомври. Бюджетът трябва да бъде внесен в Народно събрание, тоест той вече трябва да е минал обсъждане със социални партньори и да е гласуван от Министерски съвет. Този срок е изпуснат. Когато се случва, то винаги има криза, има някакъв служебен кабинет. Въпросът е, че през 2014-а сроковете бяха много по-благоприятни: тогава изборите бяха на 5 октомври. (…) Тогава около 19 декември приключи второто гласуване (на бюджета - бел. ред.)"
 
Ако се оформи правителство през декември и дотогава не е приключена подготовката по бюджета, има риск да влезем в новата година без бюджет, напомни експертът. Законът за публичните финанси предвижда такава ситуация, но е лаконичен.
 
"Продължаваме да действаме спрямо текущата рамка. Ние не сме влизали в тази  хипотеза. Това трябва да е последният вариант, вариант на пожар, но той крие своите рискове именно заради това, че не е прилаган. Най-различни социални групи могат да не видят актуализация на своите помощи и плащания, които очакват", поясни Ганев. Общините също очакват държавния бюджет, за да напишат своите бюджети, допълни Петър Ганев. По думите му тази територия е рискова и не знаем кои са всички потенциални ефекти. Според икономиста служебният финансов министър трябва да изготви бюджетната рамка за 2022 г. и да започне да комуникира тази рамка.
 
"Ако се мълчи до изборите, после може да се окаже – дайте да мълчим до балотажа, после – чакайте да видим кой ще надделее и ще вземе мандата. Винаги има нещо за чакане, но финансовият министър има работа, която не е обвързана с политиката и той трябва да я свърши." Петър Ганев направи аналогия със ситуацията около последната актуализация на бюджета за настоящата година.
 
"Ако влезем в цялостен бюджет с подобен хаос и без ясен център на власт, а много различни предложения, тогава може разходната част сериозно да я изпуснем и то в година, в която разговорът започва да отива към консолидация – как да свием дефицитите, които се появиха в кризата."
 
Когато няма силен център на власт, всички около властта се опитват да изземат инициативата и да предлагат нови и нови разходи, обобщи експертът.

Още от "Икономика"

Премиерът Желязков: Държавата влиза като инвеститор в търсенето и проучването на подземни богатства в Черно море

В присъствието на премиера Желязков и на министъра на енергетиката Жечо Станков, "Български енергиен холдинг" ЕАД, "ОМВ Офшор България" и "Нюмед Енерджи Балкан Лимитид" сключиха  споразумение, въз основа на което БЕХ ще придобие 10% от правата за проучване на нефт и природен газ в блок "1-21 Хан Аспарух"

Прочетете повече прочетете повече

Министър Жечо Станков: България е сред държавите с най-евтина електроенергия за битовите потребители в цяла Европа

Изявлението на министъра е по повод твърдения на Асен Василев, че инфлацията на територията на страната се дължи на поскъпване на цената на електроенергията за битовите потребители, наложено от настоящото правителство

Прочетете повече прочетете повече

Пентагонът: САЩ ще задържат всички кораби от руския сенчест флот, превозващи венецуелски петрол

Според говорителя на Пентагона Шон Парнел през последните 24 часа най-малко седем петролни кораба, принадлежащи към сенчестия флот, са се опитали да променят курса си, за да избегнат задържане

Прочетете повече прочетете повече

Какво съдържа търговското споразумение между ЕС и Меркосур и защо е спорно?

Европейските фермери протестират, че сделката ще доведе до евтин внос на южноамерикански стоки, по-специално говеждо месо, които не отговарят на екологичните стандарти и стандартите за безопасност на храните на ЕС. Европейската комисия заявява, че стандартите на ЕС няма да бъдат облекчени

Прочетете повече прочетете повече

САЩ ще решават кои петролни компании могат да инвестират във Венецуела, заяви американският президент

Сред поканените компании присъстваха  "Халибъртън", "Валеро", "Маратон", "Шел", сингапурската "Трафигура", италианската "Ени" и испанската "Репсол", както и широк кръг от местни и международни компании с интереси, вариращи от строителството до стоковите пазари

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени