Вторият по големина купувач на руски въглища на световния пазар - Индия - рязко намали вноса на твърдо гориво от Русия. През януари-септември 2024 г. страната е закупила 6,1 милиона тона въглища, което е с 26% по-малко в сравнение със същия период на миналата година. Това следва от изчисленията на "Ведомости", базирани на данни от индийската аналитична агенция Bigmint.
В същото време Индия увеличи общия обем на вноса на въглища с 12% на годишна база до 137,8 милиона тона. Русия се нарежда на четвърто място сред вносителите, изпреварвайки Австралия, Мозамбик и Колумбия. В същото време делът на Русия във вноса на въглища в Индия намаля до 3% във физическо изражение. През януари-септември 2023 г. той беше около 7%.
След въвеждането на ембаргото върху доставките на въглища за ЕС, което влезе в сила през август 2022 г., Москва започна активно да търсят нови дестинации за износ. По принцип доставките бяха пренасочени към Китай и Индия.
Според руското министерство на енергетиката през 2023 г. износът на термични и коксуващи се въглища е намалял с почти 4% на годишна база и възлиза на 212,5 милиона тона. Индия представлява 12% от целия руски износ на въглища.
Тази година износът намалява поради падащата рентабилност - основно заради падащите експортни цени и увеличените транспортни разходи, казаха представители на индустрията пред "Ведомости". Има и трудности при транспортирането на въглища до пристанища на юг и северозапад, откъдето се изпращат до Индия. Освен това има трудности с банковите транзакции.
До края на 2024 г. руският износ на въглища за Индия може да намалее до 18-20 милиона тона или с 23-31% на годишна база, прогнозира Александър Котов, ръководител на консултантския отдел в Neft Research.
На фона на проблемите с износа руските въглищни компании намаляват производството - през юли, според Росстат, то е спаднало с 6,7% на годишна база, а общият му обем - 31,5 милиона тона - е бил най-ниският от пандемията от коронавирус през 2020 г. В сравнение с пиковете, показани през декември 2022 г., въглищните компании са загубили около 12 милиона тона месечно производство, или 27%.
Руската въглищна индустрия навлиза в най-тежката криза през последните 30 години, каза Максим Иванов, независим експерт в областта на енергетиката.
Източник: The Moscow Times