Индия се зарече лесно да замени руския петрол в случай на санкции от страна на САЩ

Русия остава най-големият доставчик на петрол за Индия през периода януари-юни с дял от около 35% от общия внос

Руски петрол за Индия
Руски петрол за Индия Източник: Колаж/Октагон медия

Индия е уверена, че може да задоволи нуждите си от петрол от алтернативни източници, ако доставките от Русия бъдат засегнати от вторични санкции, заяви индийският министър на петрола Хардип Сингх Пури, цитиран от The Moscow Times.


В понеделник президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши, че ще наложи санкции на купувачите на руски експортни стоки, ако Москва не постигне примирие с Киев в рамките на 50 дни.


Индия ще може да се справи с всички проблеми, свързани с вноса от Руската федерация, като потърси доставки от други държави, заяви Пури, цитиран от Ройтерс. Министърът отбеляза появата на много нови доставчици на пазара, като например Гвиана, както и достъпните доставки от съществуващите производители, включително Бразилия и Канада.


"Не съм обезпокоен изобщо. Ако нещо се случи, ще се справим с него", заяви Пури на индустриално събитие в Ню Делхи.


"Индия е диверсифицирала източниците си на доставка и сме увеличили броя на страните доставчици от около 27 на 40", каза Пури.

 

Русия остава най-големият доставчик на петрол за Индия през периода януари-юни с дял от около 35% от общия внос, изчислява Ройтерс, позовавайки се на източници от индустрията. Следват Ирак, Саудитска Арабия, ОАЕ и САЩ.


През първата половина на годината вносът на руски суров петрол в Индия леко нараства, като почти половината от него се пада на частните рафинерии Reliance Industries Ltd и Nayara Energy.


В случай на прекъсване на доставките от Русия Indian Oil Corp ще се върне към предишния модел на доставки, който беше в сила преди кризата в Украйна, когато делът на руските доставки за Индия беше по-малко от 2%, заяви пред репортери по време на събитие шефът на рафинерията А. С. Сахни.

Още от "Икономика"

Задълбочаване на сътрудничество в енергетиката и високите технологии обсъди министър Станков с членове на Камарата на пр

Геостратегическата роля на България като балансираща мощност и транзитен енергиен хъб в направленията юг-север и изток-запад бе акцент в разговора на министър Станков с конгресмен Браян Маст, председател на Комисията по външни работи

Прочетете повече прочетете повече

България договори стратегическо партньорство за осигуряване на финансиране за изграждането на 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлоду

Министър Жечо Станков: Споразумението с американската банка Citi е съществена стъпка за гарантиране на енергийна независимост и дългосрочна стабилност

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени