Лъчезар Борисов, бивш министър на икономиката
Фейсбук
В началото на месец юни 2023 г. Министерството на иновациите и растежа обяви процедура по линия на Националния план за възстановяване и устойчивост, за публична подкрепа за развитието на индустриални райони, паркове и подобни територии и за привличане на инвестиции. Целта на процедурата е да се стимулира икономическият растеж, да се създадат нови работни места и да се увеличи експортният капацитет на страната чрез създаване на благоприятни условия за инвеститорите в индустриалните паркове и зони.
Общият бюджет по процедурата е за 212 500 000 лв. Минималният размер на безвъзмездно финансиране за индивидуално предложение за изпълнение на инвестиция е 1 млн. лв., а максималният e 40 млн. лв. Срокът за кандидатстване по процедурата е удължен до 16.11.2023 г., 17.00 ч. До ден днешен по процедурата няма нито подписани договори, нито обявени резултати.
Всичко това се случва в период когато НСИ обяви реален спад от 18.1% на показателя бруто капиталообразуване за 2023 г. Запасите в промишлеността са изчерпани, а някои компании от машиностроенето преминават на 4 часов работен ден. В този контекст се връщам към целта на процедурата и задавам риторичен въпрос – България няма ли нужда от стимулиране на растежа, насърчаване на инвестициите и увеличаване на експортния капацитет?
Нещо повече - в рамките на процедурата за подкрепа на развитието на индустриални паркове се случваха странни неща по издаването на конкретни инструкции за оценка. Сроковете за изпълнение на проектите вече са под риск, защото изграждането на довеждащата инфраструктура – енергийна, ВиК, ЖП, пътна и др. изисква много време и работа с множество институции. Явно икономическият растеж и насърчаването на инвестициите не са ни приоритет. Явно не е приоритет и изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост както 212 млн. лв. предвидени за индустриални паркове. Явно сме в безтегловност!