Инфлацията изяжда пенсиите - тя е по-висока от доходността в пенсионните фондове

Доброволните пенсионни фондове през миналата година са постигнали значително по-висока доходност от универсалните

Пенсионери
Пенсионери Източник: Zonanews

Парите за старини в различните частни универсални пенсионни фондове през 2021 г. донесоха доходност в доста широки граници - от 1,56% до 6,56%, показват изчисления на "Труд" на база данни на Комисията за финансов надзор. Инфлацията обаче е по-висока от тази доходност. Годишната инфлация към края на ноември е 7,3%. Към края на декември инфлацията още не е обявена, но се очаква да е още по-висока.

 

Така реално инфлацията топи спестените пари за пенсия. В универсалните пенсионни фондове (УПФ) задължително се осигуряват работещите граждани, родени след края на 1959 г. А разлика между най-високата и най-ниската постигната доходност от различните фондове е четири пъти. През предходните години рядко е имало толкова големи разлики в постигнатата доходност от различните фондове.

 

През миналата година обаче имаше съществени движения на цените на акциите на фондовите борси по света. Затова в зависимост от приетата стратегия за управление на парите за старини на осигурените фондовете са постигнали различна доходност. Доброволните пенсионни фондове през миналата година са постигнали значително по-висока доходност от универсалните, показват данните на КФН.

 

В тях хората се осигуряват по желание, като вноски правят или самите граждани или работодателите им. Реализираната от различните доброволни фондове доходност за година е между 3,42% и 8,73%, показват изчисления на "Труд" на база данни на КФН. Тъй като вноските в тези фондове са доброволни при управлението на парите компаниите най-често залагат на малко по-рискови инвестиции, които обаче могат да осигурят по-висока доходност на осигурените.

 

Постигнатата доходност от частните пенсионни фондове е значително по-висока от лихвите по банковите депозити, които са близки до нулата, а за големи суми банките дори събират такса съхранение. Миналата година е била много по успешна за пенсионните фондове спрямо предходната 2020 г. Пред 2020 г. реализираната доходност от универсалните фондове беше в границите от минус 1,39% до 2,49%.

 

А различните доброволни фондове постигнаха доходност между минус 3,42% и 3,38%. Индексът SOFIX нарасна с 42% Фондовите борси се представиха отлично Причината за сравнително доброто представяне на пенсионните фондове са борсите по света. Голям дял от средствата във фондовете са инвестирани в търгувани на борсите акции, а те значително поскъпнаха през миналата година.

 

Основният индекс на Българската фондова борса (БФБ) SOFIX приключи 2021 г. на второ място по ръст в региона на Централна и Източна Европа. За една година SOFIX постига ръст от 42,04% до 635,68 пункта към последния работен ден на 2021 г. Изпреварва го само индексът OMX Tallin в Естония с 48,92% ръст. След българския индекс на трето място се нарежда SBITOP в Словения с 41,24% ръст.

 

Следват PX в Чехия с 38,84% ръст, KASE в Казахстан с 36,59%, BET в Румъния с 33,27% и MBI10 в Северна Македония с 30,79%. Щатският индекс Дау Джоунс завърши 2021 г. с ръст от 18,7%, а основният индекс DAX на фондовата борса във Франкфурт за година нарасна с 15,8%. Съществена роля за тези резултати имаше провежданата политика на централните банки за печатане на пари.

 

Пускането на повече пари в обращение доведе до ръст на инвестициите в акции на фондовите борси, но и до покачване на инфлацията. Средният размер на средствата на осигурен в доброволен фонд е 2038 лв. Управляват 18,8 милиарда лева Осигурени са 4,8 млн. души Средният размер на средствата на осигурените в универсален пенсионен фонд е 4169 лв.

 

Частните пенсионни фондове управляват средства общо в размер на 18,833 млрд. лв., показват последните данни на Комисията за финансов надзор (КФН) към края на септември миналата година. В сравнение с края на септември на предходната година нетните активи на пенсионните фондове нарастват с 14,41 на сто. Общите приходи на пенсионноосигурителните дружества за деветте месеца на 2021 г. възлизат на 248,5 млн. лв.

 

А реализираната печалба от дружествата само за девет месеца е в размер на 73,7 млн. лв. Общият брой на осигурените във фондовете за допълнително пенсионно осигуряване е 4 827 412 души, като за година нарастват с 0,37 на сто, показват последните данни на КФН. Средният размер на натрупаните средства на един осигурен в универсалните пенсионни фондове е 4169 лв.

 

Наличната сума по индивидуалната сметка на всеки осигурен зависи от това колко години е работил и върху какъв доход е осигуряван. Средната натрупана сума по индивидуалните партиди на осигурените в доброволните фондове е 2038 лв. А средният размер на месечните вноски на осигурените в доброволен фонд е 119 лв., показват последните данни на КФН.

 

Източник: "Труд"

Още от "Икономика"

През май трябва да започне строителството на първото трасе от Вертикалния газов коридор, съобщи енергийният министър Жеч

Енергийният министър инспектира доставените в страната ни 4000 тръби - те вече се извозват до всички седем площадки по трасето на бъдещия газопровод

Прочетете повече прочетете повече

"Икономиката се приближава към критична точка". Растежът на руската индустрия се забави почти до нула

Индустрията е подложена на натиск от високия лихвен процент на Централната банка и засилването на санкциите. санкциите са подготвили почвата за криза в стила на късния Съветски съюз от 80-те години на миналия век

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени