Казахстан спасява Германия от руската петролна зависимост

По данни на Бюрото за национална статистика 71% от износа на петрол от Казахстан през първото тримесечие е бил за Европейския съюз в сравнение с 65% през същия период на 2022 г.

Касъм-Жомарт Токаев
Касъм-Жомарт Токаев Източник: Sputnik

Казахстан се готви да увеличи доставките си на петрол за Германия, за да замени руските барели, които са обект на ембаргото на ЕС. От началото на 2023 г. Казахстан е изпратил 90 000 тона петрол до рафинерията Шведт в Германия, която преди войната е била собственост на "Роснефт", заяви казахстанският президент Касим-Жомарт Токаев в петък на срещата на върха Централна Азия-Европейски съюз.

 

Руски нефт, руски петрол
Руски нефт, руски петрол Източник: Flickr

При сегашните темпове доставките на казахстански петрол за Германия биха могли да бъдат малко над 200 000 тона годишно. Но според Токаев Казахстан е готов да ги увеличи поне шест пъти. "Съществува потенциал тази цифра да достигне 1,2 млн. тона годишно с възможност за увеличаване в бъдеще", каза Токаев, цитиран от азербайджанската информационна агенция Report.

 

По данни на Бюрото за национална статистика 71% от износа на петрол от Казахстан през първото тримесечие е бил за Европейския съюз в сравнение с 65% през същия период на 2022 г. Освен от Германия, казахстанският петрол се купува активно и от Италия, която преди това е била снабдявана от "Лукойл", притежаващ голяма рафинерия в Сицилия.

 

Делът в покупките на казахстански суров петрол нарасна до 38% от общия обем през първото тримесечие от 28% година по-рано. Делът на Франция в експортните дестинации се увеличи от 5% на 7%, а на Румъния - от 4% на 7%.

 

"Казахстанските барели успешно заместват руския сорт "Урал"," заяви пред "Ройтерс" търговец на петрол, работещ в Средиземноморието. Той заяви, че казахстанският CPC Blend, смесен със суров петрол от Кюрдистан, замества руския суров петрол "почти перфектно" по отношение на производителността.

Още от "Икономика"

Българската страна ще съдейства на Украйна във възстановяването на енергийната инфраструктура

Министър Малинов и посланик Илашчук обсъдиха и въпроса с потенциалната продажба на части от оборудването за АЕЦ "Белене" на Украйна във връзка с решение на Народното събрание от м. юли 2023 г.

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени