КЕВР: Не очакваме поскъпване на газа до края на годината

Това заяви председателят на регулатора Иван Иванов

Комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР)
Комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Източник: Zonanews

Ако не се случи нещо извънредно в международен мащаб, свързано с войната в Украйна, а ситуацията се запази такава, каквато е в момента, цените на природния газ за месеците ноември и декември няма да растат. Това каза председателят на КЕВР Иван Иванов.

 

Той припомни, че цената за октомври се понижи с 34%, което се дължи на два основни фактора. Първият е, че на 1 октомври започна работа газовата връзка с Гърция. Освен това, цената на газа на основната борса в Нидерландия също спадна.

 

Председателят на КЕВР посочи, че в Европейския съюз газовите хранилища са пълни почти на 90%. В България този процент е 77 на сто, но до отоплителния сезон Иванов вярва, че хранилището ни в Чирен ще бъде запълнено.

 

"Освен това поради прозрачните процедури за закупуването на втечнен природен газ, както и за тръбен, цените, които са предложени от участниците в търговете, са изключително атрактивни”, уточни председателят на Комисията.

Още от "Икономика"

Двама американски конгресмени внесоха законопроект за по-строга забрана на китайските автомобили в САЩ

Проектозаконът, представен от републиканеца Джон Муленар и Деби Дингъл от демократите, цели да кодифицира регулациите, наложени от предишното правителство на Джо Байдън

Прочетете повече прочетете повече

България предаде на Европейската комисия Националния план за диверсификация на доставките на природен газ

Предаването на плана подчертава ролята на България като надежден партньор в регионалната енергийна архитектура и активен участник в изграждането на модерна, свързана и конкурентна инфраструктура

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени