
Американските компании все още предизвикват интереса на инвеститорите заради високата си пазарна капитализация и мястото си на глобалните капиталови пазари въпреки турбуленците в последните няколко месеца заради търговската политика на президента Доналд Тръмп.
Ето защо Bloomberg TV Bulgaria попита експерти кои са най-добрите американски компании за инвестиране в момента.
Ивайло Чаушев, главен пазарен анализатор в "Делтасток" и изпълнителен директор на Delta Funded
Технологичите гиганти като Apple, Microsoft, Amazon, Meta и NVIDIA продължават да бъдат едни от най-предпочитаните от инвеститорите. Ръстът на печалбите остава висок, като прогнозите сочат, че групата ще постигне ръст на печалбата на акция от около 17-18% тази година. Това е спрямо 9% за останалата част от индекса S&P500. Изкуственият интелект остава основен двигател на растежа на тези компании.
Microsoft и Nvidia вече са в така наречена трета фаза, която е масова комерсиализация. Също така с огромни бюджети за научноизледователска дейност тези компании изграждат едни трудно преодолими предимства. Стига да няма някакви големи изненади от Белия дом и икономическите данни, то тези компании ще останат водещи, смята Чаушев.

Климент Робев, пазарен анализатор в Елана Трейдинг
Големите технологични компании от САЩ ще продължат да са любими на инвеститорите, но все по-интересни ще стават бизнесите, свързани с AI, които в момента са с по-малка пазарна капитализация. Именно малките компании с по-малки пазарни капитализации са тези, които ще допринесат за още по-бързия растеж на изкуствения интелект, защото те са адаптивни и гъвкави и вероятно ще направят възможното за оптимизация на тези процеси, за съкращаване на разходи, за нови иновации. Навярно, това ще е една много добра предпоставка да видим процеси на сливания и придобивания.
Николай Стойков, управляващ партньор в Alaric Securities
Най-оптимистични са прогнозите за сектора на полупроводниците, като там се открояват Nvidia и Broadcom. Със сигурност съм инвестирал в тях и моите очаквания са за около потенциално 50 до 100% представяне през следващите 18-24 месеца.
Калин Георгиев, финансов анализатор в BenchMark Finance
Два сектора правят най-голямо впечатление със своя потенциал - технологичният и секторът на отбранителните компании. В технологичния сектор софтуерните компании са по-адаптивни и имат по-голям потенциал за растеж - Microcoft, Meta, Oracle и Amazon. Ориентирани повече към хардуера бизнеси като Apple и Nvidia, са по-изложени на променливите политики на администрацията в Белия дом.

Вторият сектор, който е особено перспективен, е секторът на отбранителната индустрия. През последните няколко години виждаме нарастване на напрежението в глобален мащаб. Войните в Украйна, в Близкия изток принудиха САЩ да снабдяват с отъжие своите съюзници, което доведе до изчерпане на запасите на ракети и на всякакъв вид военно оборудване.
Компании като Lockheed Martin, RTX Corporation, Boeing, General Dynamics имат нелош потенциал за добро представяне, смята Георгиев.