Компании от САЩ и Обединеното Кралство ще доставят втечнен природен газ за българския пазар

Като акционер в терминала в Александруполис страната ни има достъп до диверсифицирани доставки на втечнен природен газ от партньорите ни, заяви министър Владимир Малинов

Американски втечнен газ
Американски втечнен газ Източник: Twitter

Десет международни компании подадоха обвързващи оферти в рамките на обявения от "Булгаргаз" ЕАД търг за доставка на втечнен природен газ на терминала в  Александруполис, Гърция за месеците януари и февруари 2025 г. Интерес за участие в тръжната процедура заявиха рекорден брой международни участници.

 

За доставка на втечнен природен газ през месец януари 2025 г., е избрана компанията от Великобритания "BPGas Marketing Limited", а за месец февруари 2025 г.  - един от водещите производители на LNG от САЩ - "Venture Global Commodities".

 

Кораби до терминала за втечнен газ в Александруполис
Кораби до терминала за втечнен газ в Александруполис Източник: Пресцентър на МЕ

"Като акционер в терминала в Александруполис страната ни има достъп до диверсифицирани доставки на втечнен природен газ от партньорите ни от Съединените американски щати и Европа. Заявеният интерес и изборът на две от най-големите международни компании доказват значимия интерес към газовия пазар у нас и в региона", коментира енергийният министър по повод приключването на търга.

 

Посещението на министър Владимир Малинов на терминала в Александруполис
Посещението на министър Владимир Малинов на терминала в Александруполис Източник: Пресцентър на МЕ

Това е последният етап от тръжната процедура, която "Булгаргаз" ЕАД обяви в края на месец август 2024 г. за доставка на общо 5 товара (5 000 000 MWh) втечнен природен газ в рамките на резервирания си капацитет на терминала в Александруполис. Припомняме, че първият търг беше за доставка на природен газ през месец октомври, вторият – за месеците ноември и декември, а третата процедура бе за доставки през януари и февруари 2025 г.

 

Успешното приключване и на трите търга гарантира сигурни и достъпни доставки на природен газ за българските битови и индустриални потребители за настоящия есенно-зимен сезон.

Още от "Икономика"

Министърът на енергетиката ще проведе във вторник работно посещение в АЕЦ "Козлодуй"

Ще бъдат обсъдени текущата експлоатация на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй", влиянието на ниското ниво на р. Дунав върху работата на централата, както и предприетите от МЕ мерки за гарантиране сигурността на електроенергийната система

Прочетете повече прочетете повече

Регулаторната комисия за съобщенията иска проверка на "Еконт" от Комисията за потребителите заради нови цени

Дотук се стига, след като в уведомителното писмо от "Еконт Експрес" до КРС няма приложени данни и доказателства за наличието на обективни икономически фактори, обосноваващи увеличението, съобщиха от комисията

Прочетете повече прочетете повече

АЕЦ "Козлодуй" продължава да работи с натоварване съгласно графика за електропроизводство

Към момента, ако се запазят средните стойности на понижаване на нивото на р. Дунав от изминалата седмица, не се очаква да се предприемат действия по значително намаляване на мощността на производство на АЕЦ "Козлодуй"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени