Лъчезар Борисов: България вече не е на международната карта на инвестиционните процеси

Прогнозата, с която разполагам е за нов срив от 9.9% на инвестициите общо в структурата на БВП, пише ившият министър на икономиката

Чуждестранните инвестиции намаляват
Чуждестранните инвестиции намаляват Източник: Zonanews
Лъчезар Борисов, бивш министър на икономиката
Фейсбук
Лъчезар Борисов
Лъчезар Борисов Източник: МС
Инвестиции
Чудех се какво се случва с инвестициите. Май въпросът ми е риторичен. Понякога, когато данните говорят трябва да замълчим. Ето какво показват данните!
• По данни на БНБ през последната цяла календарна 2020 г. потокът от преките чуждестранни инвестиции е почти 3 млрд. евро ( 2,974), което е рекорд за дълъг период от време. Малко по-късно през 2021 потокът от чуждестранни инвестиции намалява до 1,5 млрд. евро. През 2022 г. година отново чуждите инвестиции са по-ниски и са 2.6 млрд. евро, въпреки че по този показател се включва и дълг към бизнеса.
• По данни на НСИ инвестициите в структурата на БВП (брутокапиталообразуване) нарастват в реално изражение за няколко години. По-конкретно реалният растеж на инвестициите е 5,4% през 2018 г. – 4.5% през 2019 и 0.6% през тежката кризисна 2020 г. Веднага след това инвестициите в структурата на БВП, по същия показател намаляват, като се сриват с 8,3% в реално изражение през 2021 г. и с нови 4,3% през 2022 г.
• Прогнозата, с която разполагам е за нов срив от 9.9% на инвестициите общо в структурата на БВП (тук говоря за общия показател – не само брутокапиталообразуване, но и записи). Оказва се, че сме слаби в инвестициите от еврофондове и не само. Изводът е, длъжници сме на бизнеса и на България.
• И още един риторичен въпрос. Как държавата подпомага частните инвестиции?
• Отговорът е с данни, а по-конкретно през 2020 г. България бележи рекорд за подкрепени частни инвестиционни проекти – общо 34 проекта, с планиран обем на инвестициите над 1 млрд. лв. и над 4300 нови работни места. Само за първите пет месеца на 2021 г. са сертифицирани инвестиционни проекти на стойност приблизително 800 млн. лв. За съжаление, тази тенденция е пречупена след месец май 2021 г. и реално сертифицираните инвестиционни проекти от държавата се стопяват, а България вече не е на международната карта на инвестиционните процеси. След май месец 2021 г. до края на годината подкрепените (сертифицирани по ЗНИ) проекти са за едва 420 млн. лв. През 2022 г. – за цялата година, сертифицираните проекти са за едва 438 млн. лв. За 2023 г. до момента сертифицираните проекти са за едва 224 млн. лв. Цялата информация е публикувана на интернет страницата на Министерството на иновациите и растежа.
• Следвайки темата за инвестициите, приветствам инициативата на BESCO за кардинални промени в Закона за насърчаване на инвестициите. Обещавам, че ще ги подкрепя с моята експертиза.
• Извън това се питам, колко от ангажиментите от правителствената програма със срок до края на месец октомври са изпълнени. Ще питам как се изпълняват ангажиментите от правителствената в програма в двете икономически министерства. Ще питам какво се случва с ББР и работи ли адекватно банката в полза на българския бизнес. Ще питам и каква е съдбата на Закона за насърчаване на научните изследвания и иновациите. Отговорите не очаквам за мен. Те са за хората, за бизнеса и за реформата, която очакваме в България.

Още от "Икономика"

През май трябва да започне строителството на първото трасе от Вертикалния газов коридор, съобщи енергийният министър Жеч

Енергийният министър инспектира доставените в страната ни 4000 тръби - те вече се извозват до всички седем площадки по трасето на бъдещия газопровод

Прочетете повече прочетете повече

"Икономиката се приближава към критична точка". Растежът на руската индустрия се забави почти до нула

Индустрията е подложена на натиск от високия лихвен процент на Централната банка и засилването на санкциите. санкциите са подготвили почвата за криза в стила на късния Съветски съюз от 80-те години на миналия век

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени