Лъчезар Борисов: България вече не е на международната карта на инвестиционните процеси

Прогнозата, с която разполагам е за нов срив от 9.9% на инвестициите общо в структурата на БВП, пише ившият министър на икономиката

Чуждестранните инвестиции намаляват
Чуждестранните инвестиции намаляват Източник: Zonanews
Лъчезар Борисов, бивш министър на икономиката
Фейсбук
Лъчезар Борисов
Лъчезар Борисов Източник: МС
Инвестиции
Чудех се какво се случва с инвестициите. Май въпросът ми е риторичен. Понякога, когато данните говорят трябва да замълчим. Ето какво показват данните!
• По данни на БНБ през последната цяла календарна 2020 г. потокът от преките чуждестранни инвестиции е почти 3 млрд. евро ( 2,974), което е рекорд за дълъг период от време. Малко по-късно през 2021 потокът от чуждестранни инвестиции намалява до 1,5 млрд. евро. През 2022 г. година отново чуждите инвестиции са по-ниски и са 2.6 млрд. евро, въпреки че по този показател се включва и дълг към бизнеса.
• По данни на НСИ инвестициите в структурата на БВП (брутокапиталообразуване) нарастват в реално изражение за няколко години. По-конкретно реалният растеж на инвестициите е 5,4% през 2018 г. – 4.5% през 2019 и 0.6% през тежката кризисна 2020 г. Веднага след това инвестициите в структурата на БВП, по същия показател намаляват, като се сриват с 8,3% в реално изражение през 2021 г. и с нови 4,3% през 2022 г.
• Прогнозата, с която разполагам е за нов срив от 9.9% на инвестициите общо в структурата на БВП (тук говоря за общия показател – не само брутокапиталообразуване, но и записи). Оказва се, че сме слаби в инвестициите от еврофондове и не само. Изводът е, длъжници сме на бизнеса и на България.
• И още един риторичен въпрос. Как държавата подпомага частните инвестиции?
• Отговорът е с данни, а по-конкретно през 2020 г. България бележи рекорд за подкрепени частни инвестиционни проекти – общо 34 проекта, с планиран обем на инвестициите над 1 млрд. лв. и над 4300 нови работни места. Само за първите пет месеца на 2021 г. са сертифицирани инвестиционни проекти на стойност приблизително 800 млн. лв. За съжаление, тази тенденция е пречупена след месец май 2021 г. и реално сертифицираните инвестиционни проекти от държавата се стопяват, а България вече не е на международната карта на инвестиционните процеси. След май месец 2021 г. до края на годината подкрепените (сертифицирани по ЗНИ) проекти са за едва 420 млн. лв. През 2022 г. – за цялата година, сертифицираните проекти са за едва 438 млн. лв. За 2023 г. до момента сертифицираните проекти са за едва 224 млн. лв. Цялата информация е публикувана на интернет страницата на Министерството на иновациите и растежа.
• Следвайки темата за инвестициите, приветствам инициативата на BESCO за кардинални промени в Закона за насърчаване на инвестициите. Обещавам, че ще ги подкрепя с моята експертиза.
• Извън това се питам, колко от ангажиментите от правителствената програма със срок до края на месец октомври са изпълнени. Ще питам как се изпълняват ангажиментите от правителствената в програма в двете икономически министерства. Ще питам какво се случва с ББР и работи ли адекватно банката в полза на българския бизнес. Ще питам и каква е съдбата на Закона за насърчаване на научните изследвания и иновациите. Отговорите не очаквам за мен. Те са за хората, за бизнеса и за реформата, която очакваме в България.

Още от "Икономика"

"Газпром" с катастрофални резултати! Газовият монополист отчете рекодни загуби след спирането на газа за Европа

За да закърпят баланса на компанията, властите рязко увеличават тарифите за газ в Русия. От юли 2024 г. те ще бъдат увеличени с 11,2%, а от юли 2025 г. с още 8,2%. В резултат на това цените на газа за гражданите ще се повишат с 20% за две години и с 34% от началото на войната

Прочетете повече прочетете повече

България и Турция ще продължат да си сътрудничат за гарантиране сигурносттана енергийните доставки

Енергийните министри възложиха на мениджмънта на двете компании да започнат активна работа във връзка със споразумението между "Булгаргаз" и "Боташ"

Прочетете повече прочетете повече

Теменужка Петкова: Документите, показани от групата "Българските елфи", нямат нищо общо с Пътната карта за изграждането

Бившият министър отхвърли и тезата, че с изграждането на тръбата България била обслужила интересите на Русия за заобикалянето на Украйна при преноса на газ, което е позволило на Путин да нападне Киев

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени