В наши дни, когато 8-часовият работен ден от десетилетия се приема за даденост и безработицата е на рекордно ниски нива, говорим за риска от ограничаване на икономическия растеж поради нарастващия недостиг на кадри с търсените от работодателите умения в резултат от намаляването на работната сила и застаряването на населението. Наред с всички ползи за човечеството дигитализацията на труда, съвременните високотехнологични достижения и нарастващото използване на изкуствен интелект ще доведат до закриване на традиционни работни места. Това заявява служебният министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров.
"Поради тези причини повишаването на качеството на работната сила на България в съответствие с изискванията на икономиката е сред приоритетите на служебното правителство и на Министерството на труда и социалната политика. Инвестираме в създаването на дигитална платформа за обучение, като сме си поставили за цел в следващите няколко години около 500 000 безработни и работещи да преминат обучения за базово и/или средно ниво на дигитални умения", посочва Лазаров.
"Ще продължим и активните си действия за пълноценно включване на пазара на труда на икономически неактивни хора, което ще допринесе за повишаване на качеството на живот и намаляване на неравенствата в България", заявява министърът на труда и социалната политика.
"Благодарение на подкрепата на бюрата по труда в цялата страна през първото тримесечие на 2023 г. над 42 000 безработни започнаха работа. Близо 12 600 икономически неактивни хора започнаха да търсят работа след активирането им от трудови, ромски и младежки медиатори. По различни проекти в заетост бяха включени над 22 000 младежи", отчита служебният социален министър.