Лидия Шулева и Христина Христова: Нужно е преразглеждане и актуализация на антиинфлационните мерки, за да се избегне разхищение на бюджетни средства

Ако продължаваме по същия начин и за следващата година, нещата може да се усложнят - смятат бившите социални министри

Лидия Шулева и Христина Христова
Лидия Шулева и Христина Христова Източник: NOVA

Нужно е преразглеждане и актуализация на антиинфлационните мерки, за да се избегне разхищение на бюджетни средства. Около това мнение се обедините бившите социални министри Лидия Шулева и Христина Христова в студиото на "Здравей, България".

 

"Много намаления на ДДС са абсолютно безсмислени. Те създават проблем на приходите в бюджета и не дават полза", заяви Лидия Шулева. "ДДС е един от основните източници на приходите в бюджета. След всички тези намаления на ДДС ставките, да сме забелязвали колосални намаления в ресторантите", попита тя и изрази притеснение, че мерките "на калпак" заплашват в бъдеще да доведат до липса на приходи в бюджета. 

 

"Това, което липсваше на антиинфлационните мерки е целенасочването", смята Хриситна Христова. "Стана така, че разхищаваме бюджетни средства, насочени към хора, които нямат нужда от тази подкрепа", допълни тя.

 

Според Шулева в бюджета за следващата година трябва  да се обърне внимание дали и как да продължат т.нар "компенсаторни мекри". "В следващата година бюджетът, който трябва да бъде направен сега, трябва да прецени дали са необходимите антиинфлационни мерки и трябва ли да продължат, от друга страна до колко ще са простираме с компенсациите и в какви размери", каза тя. и допълни, че "ако продължаваме по същия начин и за следващата година, нещата може да се усложнят".

 

Бившите социални министри поясниха, че и освен актуализация на разходите е нужно да се преразгледа и социалната политика. 

"Социалното министерство има бюджет от 3 млрд. Само 10% от тях са насочени за социални помощи за най-бедните хора, включително това са и помощите за отопление", каза Шулева. "Трябва  да бъдат преразгледани и други помощи, които се раздават на калпак.

 

Дава се 1 млрд. и 200 млн. за хора с увреждания, също нещо е със семейните помощи и безплатните детски градини. Дали всички семейства имат нужда от това?", попита още тя.

 

Според Христова, за да се направим по-точно изчисление относно социалните помощи е нужно да се погледнат данните на "Евростат" за тази година, които сочат, че в България 33,6% живеят в бедност. А 49% от хората над 65 години - в бедност и социална изолация.

 

"Очевидно данните не са съразмерни със символичния начин, по който помага социалното подпомагане", каза още Христова.

Още от "Икономика"

През май трябва да започне строителството на първото трасе от Вертикалния газов коридор, съобщи енергийният министър Жеч

Енергийният министър инспектира доставените в страната ни 4000 тръби - те вече се извозват до всички седем площадки по трасето на бъдещия газопровод

Прочетете повече прочетете повече

"Икономиката се приближава към критична точка". Растежът на руската индустрия се забави почти до нула

Индустрията е подложена на натиск от високия лихвен процент на Централната банка и засилването на санкциите. санкциите са подготвили почвата за криза в стила на късния Съветски съюз от 80-те години на миналия век

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени