Лидия Шулева и Христина Христова: Нужно е преразглеждане и актуализация на антиинфлационните мерки, за да се избегне разхищение на бюджетни средства

Ако продължаваме по същия начин и за следващата година, нещата може да се усложнят - смятат бившите социални министри

Лидия Шулева и Христина Христова
Лидия Шулева и Христина Христова Източник: NOVA

Нужно е преразглеждане и актуализация на антиинфлационните мерки, за да се избегне разхищение на бюджетни средства. Около това мнение се обедините бившите социални министри Лидия Шулева и Христина Христова в студиото на "Здравей, България".

 

"Много намаления на ДДС са абсолютно безсмислени. Те създават проблем на приходите в бюджета и не дават полза", заяви Лидия Шулева. "ДДС е един от основните източници на приходите в бюджета. След всички тези намаления на ДДС ставките, да сме забелязвали колосални намаления в ресторантите", попита тя и изрази притеснение, че мерките "на калпак" заплашват в бъдеще да доведат до липса на приходи в бюджета. 

 

"Това, което липсваше на антиинфлационните мерки е целенасочването", смята Хриситна Христова. "Стана така, че разхищаваме бюджетни средства, насочени към хора, които нямат нужда от тази подкрепа", допълни тя.

 

Според Шулева в бюджета за следващата година трябва  да се обърне внимание дали и как да продължат т.нар "компенсаторни мекри". "В следващата година бюджетът, който трябва да бъде направен сега, трябва да прецени дали са необходимите антиинфлационни мерки и трябва ли да продължат, от друга страна до колко ще са простираме с компенсациите и в какви размери", каза тя. и допълни, че "ако продължаваме по същия начин и за следващата година, нещата може да се усложнят".

 

Бившите социални министри поясниха, че и освен актуализация на разходите е нужно да се преразгледа и социалната политика. 

"Социалното министерство има бюджет от 3 млрд. Само 10% от тях са насочени за социални помощи за най-бедните хора, включително това са и помощите за отопление", каза Шулева. "Трябва  да бъдат преразгледани и други помощи, които се раздават на калпак.

 

Дава се 1 млрд. и 200 млн. за хора с увреждания, също нещо е със семейните помощи и безплатните детски градини. Дали всички семейства имат нужда от това?", попита още тя.

 

Според Христова, за да се направим по-точно изчисление относно социалните помощи е нужно да се погледнат данните на "Евростат" за тази година, които сочат, че в България 33,6% живеят в бедност. А 49% от хората над 65 години - в бедност и социална изолация.

 

"Очевидно данните не са съразмерни със символичния начин, по който помага социалното подпомагане", каза още Христова.

Още от "Икономика"

"Газпром" с катастрофални резултати! Газовият монополист отчете рекодни загуби след спирането на газа за Европа

За да закърпят баланса на компанията, властите рязко увеличават тарифите за газ в Русия. От юли 2024 г. те ще бъдат увеличени с 11,2%, а от юли 2025 г. с още 8,2%. В резултат на това цените на газа за гражданите ще се повишат с 20% за две години и с 34% от началото на войната

Прочетете повече прочетете повече

България и Турция ще продължат да си сътрудничат за гарантиране сигурносттана енергийните доставки

Енергийните министри възложиха на мениджмънта на двете компании да започнат активна работа във връзка със споразумението между "Булгаргаз" и "Боташ"

Прочетете повече прочетете повече

Теменужка Петкова: Документите, показани от групата "Българските елфи", нямат нищо общо с Пътната карта за изграждането

Бившият министър отхвърли и тезата, че с изграждането на тръбата България била обслужила интересите на Русия за заобикалянето на Украйна при преноса на газ, което е позволило на Путин да нападне Киев

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени