Литва: Унгария държи за заложник ЕС за ембаргото на руския петрол

Повечето от останалите страни членки на ЕС подкрепят забраната на руския петрол

Руски петрол, руски нефт
Руски петрол, руски нефт Източник: РИА Новости

Плановете на Европейския съюз да наложи ембарго върху руския петрол са блокирани само от една от 27-те членки на блока. Това заяви външният министър на Литва Габриелиус Ландсбергис, цитиран от Ройтерс.

 

"Целият съюз е държан като заложник от една държава членка... трябва да се съгласим, че не може да бъдем заложници", подчерта той преди среща с колегите си от ЕС.

 

Дипломати от Съюза разкриха, че страната, която възпрепятства ембаргото, е Унгария. Известно е, че Унгария е против предложеното ембарго върху руския петрол и предупреждава, че въздействието на подобна забрана ще бъде тежко за икономиката й.

 

Преди дни унгарският външен министър Петер Сиярто заяви, че страната му иска 750 млн. евро, за да може реално да прекрати вноса на руски петрол. 

 

Друго предложението на Будапеща е доставките по тръбопроводи да бъдат освободени от забраната на петрола и фокус на санкциите да бъдат доставките с кораби.

 

Повечето от останалите страни членки на ЕС подкрепят забраната на руския петрол, предвидена в новия, шести пакет от санкции срещу Москва заради войната в Украйна. За такова решение обаче е необходимо единодушие, като именно Унгария е най-отявленият критик.

Още от "Икономика"

Турската "Боташ" и американската "ЕксънМобил" се договориха за доставка на втечнен природен газ в Турция

Mиналият месец турският министър на енергетиката заяви, че Турция преговаря с "ЕксънМобил" по сделка за закупуването на втечнен природен газ за над $1 млрд.

Прочетете повече прочетете повече

АЕЦ "Козлодуй" с признание от Световната асоциация на ядрените оператори

Дългогодишното партньорство с WANO допринася за реализирането на висшия приоритет в работата на централата – поддържане на най-високо ниво на безопасност при експлоатацията на ядрените съоръжения

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени