"Лукойл" отрече, че продава рафинерията в Бургас на катарци и британци и че е писал писмо на Путин

От "Лукойл" посочват, че остават ангажирани с това процесът по продажбата да е прозрачен и че ще продължат да информират българските власти, синдикатите и заинтересованите страни

Лукойл
Лукойл Източник: Zonanews

Компанията собственик на рафинерията в Бургас "Лукойл Нефтохим" "Литаско" опроверга информацията на Financial Times, че нефтопреработвателното предприятие се продава на катарско-британски консорциум. Това се казва в официална позиция, изпратена до медиите.

Лукойл
Лукойл Източник: Zonanews

"Предположенията, направени в тези публикации, са неточни и подвеждащи, по-специално, не се водят никакви разговори с гореспоменатия катарско-британски консорциум и не е имало никакви комуникации с властите на Руската федерация по темата", заявяват от руската фирма.

 

В публикацията на реномираното британско издание се казва, че "компанията продава мажоритарния си дял в "Лукойл Нефтохим Бургас", съобщи групата в писмо до офиса на руския президент Владимир Путин, видяно от FT".

 

От "Лукойл" посочват, че остават ангажирани с това процесът по продажбата да е прозрачен и че ще продължат да информират българските власти, синдикатите и заинтересованите страни.

 

 

"Различни варианти за бизнеса на компанията в България се анализират под координацията на независими консултанти с участието на редица авторитетни пазарни участници. Въпреки това не е взето решение относно конкретна сделка или потенциален контрагент", се казва още в съобщението.

 

Не е нормално държавата да не знае какво се случва в "Лукойл Нефтохим", коментира пред БНР бившият министър на икономиката и депутат от ПП-ДБ Богдан Богданов.

 

Той подчерта, че това е един от най-важните стратегически активи на страната в сферата на енергийната сигурност. "От края на 1999 г., когато се приватизира "Нефтохим Бургас", последователно "Лукойл" придобива контрол върху ключови национални активи. "Лукойл" е един от основните участници на пазара на дребно на горива - с над 250 бензиностанции. Така през годините е създадена ситуация на господстващо положение на "Лукойл", при което компанията има контрол върху всички тези активи и не е нормално държавата да не знае какво се случва с всички тези активи. Още повече, че държавата има и представител, а Министерството на енергетиката през т.нар. златна акция има и контролен механизъм, през който стратегически решения за рафинерията - производствен капацитет, инвестиции в инфраструктура и екологични технологии, както и промяна на собствеността - държавата би имала блокираща квота през тази златна акция. Друг механизъм е през Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), когато имаме такова съществено придобиване и голям пазарен дял в преработката на петрол и горива. КЗК също има възможност да блокира една такава сделка, Народното събрание също би могло", уточни бившият министър.

 

Богданов съобщи, че ПП-ДБ обмислят в 51-вия парламент да се създаде временна комисия, която да установи всички факти и обстоятелства около изнесената информация за обсъждане на сделка с конкретни инвеститори.

"Въпреки излязлото опровержение, че не се обсъжда продажба, ние трябва ясно да знаем какви са условията, които българската държава ще заложи като задължителни на потенциален инвеститор", добави той.

 

По думите му смяната на собствеността на рафинерията е и възможност за диверсифициране на пазара на горива в България, за повече конкуренция и да се осигури достъп до стратегическа национална инфраструктура и на други участници, а не да има монополно положение.

Още от "Икономика"

"Лукойл" отрече, че продава рафинерията в Бургас на катарци и британци и че е писал писмо на Путин

От "Лукойл" посочват, че остават ангажирани с това процесът по продажбата да е прозрачен и че ще продължат да информират българските власти, синдикатите и заинтересованите страни

Прочетете повече прочетете повече

Министър-председателят Димитър Главчев ще присъства на подписването на договор за инженеринг за изграждане на нови мощно

На церемонията се очаква да присъстват министрите Владимир Малинов и Петър Димитров, посланикът на САЩ в България Кенет Мертен, ръководителят на мисията на посолството на Република Корея в България г-жа Джи И Джо

Прочетете повече прочетете повече

Министър Малинов: Сътрудничеството ни с Република Корея ни помага да развиваме модерен и конкурентен енергиен отрасъл

Той заяви това при откриването на днешния българо-корейски енергиен форум в София, организиран от Атлантическия клуб в България

Прочетете повече прочетете повече

България и Северна Македония постигнаха съгласие по технически параметри при изграждането на жп Коридор 8

Страните обмениха информация, очертаха времеви диапазон и споделиха своя опит относно технически въпроси и теми, свързани с изграждането на коридора

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени