"С ръководството на "Лукойл" постигнахме договореност от 1 януари 2023 година да прехвърлят цялата си икономическа дейност в България, тоест цялото производство, всички приходи и данъци да бъдат плащани в България, а не както беше досега в Холандия или Швейцария", заяви транспортният министър Христо Алексиев.
Според новата схема би трябвало сега посредникът "Литаско" да отпадне и от 1-ви януари 2023 г. "Лукойл Нефтохим Бургас" да прехвърля цялата си икономическа дейност в България. Така рязко ще се увеличат данъци, които рафинерията ще плаща в страната. Според изчисленията на вицепремиера Алексиев това ще доведе до голямо увеличение още тази година, но най-сериозно ще е то през 2023.
"Можем да разчитаме тази година на приходи в бюджета, в хазната, в размер на 100 милиона от "Лукойл". Догодина при запазване на досегашната ситуация, можем да разчитаме на около 700 милиона лева, които да постъпят в бюджета", каза той на пресконференцията.
Той добави, че мярката за 25 стотинки не е била съвсем справедлива, но ще продължи. "Споразумението, което се постигна днес, отваря вратата в българския бюджет да влизат повече данъци, както и за облагане на свръхпечалбите", коментира министърът на икономиката и индустрията Никола Стоянов и подчерта, че това ще доведе до трайно разрешаване на проблемите с горивата и техните цени.
Председателят на УС на "Лукойл Нефтохим Бургас" Илшат Шарафутдинов заяви, че е необходимо да се промени бизнес схемата в България. Отбеляза, че с днешното споразумение значително ще се увеличат постъпленията в българския бюджет, както и работните места от 1300 на 10 000.
"Държавата не отстъпва нищо, а се възползва от дадената дерогация за внос на суров петрол. Това, което сме се разбрали, означава, че всички посредници по веригата няма да ги има", каза още транспортният министър Христо Алексиев.