"Лукойл" трябва да плати още 270 млн. лв. данък печалба за 2023 г.

Министърът подчерта, че през 2023 г. се отчита ръст на българската икономика

Лукойл
Лукойл Източник: Zonanews

Очаква се тази година руската нефтена компания "Лукойл" да плати 270 млн. лв. данък печалба, съобщи министърът на икономиката Богдан Богданов пред БНР.

 

Според Националната агенция за приходите (НАП) в началото на март рафинерията е превела в бюджета 89 млн. лв. Очаква се да преведе още 270 млн. лв., уточни министърът.

 

Богданов е категоричен, че ако "Лукойл Нефтохим" не изпълнява ангажиментите си, държавата ще може да се намеси, за да запази актива, който е от стратегическо значение за страната. Той напомни, че според промените в закона особен търговски представител на "Лукойл" ще се предлага от министъра на икономиката и назначава от Министерския съвет.

 

Лукойл
Лукойл Източник: Zonanews

"Лукойл Нефтохим" не е внасяла вноската си във Фонда за енергийна сигурност. По тази причина е следвало служебният кабинет да извести Европейската комисия, но това не се е случило. Едва сега кабинетът "Денков" е поискал такава нотификация, уточни министърът.

 

"Положителното беше, че след като получихме дерогация, "Лукойл" беше принудена да плаща данъци в България. Платиха веднъж и очакваме 270 млн. лева още за тази година. (...) Така е направен законът, че вносителите, производителите и търговците трябва да имат българско юридическо лице, през което да изпълняват своята дейност. Което значи, че независимо как ще се развие ситуацията с дерогацията, данъците трябва да бъдат плащани в България", заяви Богдан Богданов.

 

Министърът подчерта, че през 2023 г. се отчита ръст на българската икономика. По думите му обаче всеки нов конфликт и геополитическа нестабилност би могъл да доведе до допълнителното ѝ охлаждане. Богданов изтъкна, че Европейската банка за възстановяване и развитие и Международният валутен фонд (МВФ) са коригирали прогнозата си в положителен аспект за допълнителен ръст на българската икономика:

"Вече виждаме ръст до близо 2%. Друг положителен факт е, че запазваме доверието на инвеститорите. За първите 6 месеца от годината отчитаме нива от 2 млрд. евро, което се доближава до миналогодишните нива".

 

Министерство на икономиката очаква мерките за намаляване на инфлацията да дадат резултат - и в Европа, и в България. Богданов изтъкна, че големи икономики, като тези на Австрия и Германия, са влезли в рецесия.

 

Данните на министерството показват, че ръстът на износа през 2023 г. е намалял със 7,6%, сравнено с 2022 г. Според министъра това значи, че българските компании могат да очакват стагнация и по-малко потребление в краткосрочен план и затова бизнесът трябва да се насочи и към други пазари.

 

 

Още от "Икономика"

Компании от САЩ и Обединеното Кралство ще доставят втечнен природен газ за българския пазар

Като акционер в терминала в Александруполис страната ни има достъп до диверсифицирани доставки на втечнен природен газ от партньорите ни, заяви министър Владимир Малинов

Прочетете повече прочетете повече

Руската икономика е изправена пред вълна от фалити, които ще прераснат в общ колапс

Централната банка наскоро повиши основния лихвен процент драстично до 21%, за да се бори с нарастващата инфлация. Това прави почти невъзможно за много компании да изплатят дълговете си

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени