Мехмед Дикме: Правителството създаде хаос, а държавата е най-големия спекулант

Всеки един гражданин, който отива и купува олио за 6 лв., 1,5 лв. му ги прибира държавата. Това е за всички продукти, коментира той

Мехмед Дикме
Мехмед Дикме Източник: БГНЕС
"България е страна с развита пазарна икономика, така че действат пазарните механизми. Има в момента хаос. Хаосът го създаде правителството с разнопосочните си действия". Това заяви бившият земеделски министър Мехмед Дикме в студиото на "Bulgaria ON AIR".
 
По думите му миналата седмица е имало административни пречки, с което е бил спрян износът. "Сега износът продължава. Не е работа на държавата да създава пречки. Работата на държавата е да създава добри условия за развитие на бизнеса", допълни гостът.
 
"В момента, според данните на министерството, в държавата има около 3 млн. тона зърно. Около 1,5 млн., включително и за фуражи, е зърненият баланс на страната за една година. Тоест, за 2 години имаме налично зърно", посочи бившият земеделски министър.
 
Според него има огромна спекула. "Най-големият спекулант в момента е самата държавата. Всеки един гражданин, който отива и купува олио за 6 лв., 1,5 лв. му ги прибира държавата. Това е за всички продукти", коментира Мехмед Дикме.
 
Неговото мнение е, че ако войната продължи, проблемът няма да бъде с пшеницата, а със слънчогледа и олиото. "Ако Украйна не засее слънчоглед, бутилка олио може да достигне не 8, а 10 лв.", посочи събеседникът.
 
И заключи, че проблемът в държавата е неспазването на закона за държавния служител. "Държавните служителите трябва да бъдат деполитизирани и да имат ясен статут", допълни Мехмед Дикме.

 

Още от "Икономика"

През май трябва да започне строителството на първото трасе от Вертикалния газов коридор, съобщи енергийният министър Жеч

Енергийният министър инспектира доставените в страната ни 4000 тръби - те вече се извозват до всички седем площадки по трасето на бъдещия газопровод

Прочетете повече прочетете повече

"Икономиката се приближава към критична точка". Растежът на руската индустрия се забави почти до нула

Индустрията е подложена на натиск от високия лихвен процент на Централната банка и засилването на санкциите. санкциите са подготвили почвата за криза в стила на късния Съветски съюз от 80-те години на миналия век

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени