Министър Малинов и помощник-държавният секретар посланик О'Брайън препотвърдиха стратегическото сътрудничество между България и САЩ

По време на посещението си във Вашингтон министър Владимир Малинов разговаря и със заместник-секретаря в Държавния департамент Кимбърли Харингтън

Владимир Малинов и Джеймс О`Брайън
Владимир Малинов и Джеймс О`Брайън Източник: Пресцентър на МЕ

В последния ден от своето посещение във Вашингтон енергийният министър Владимир Малинов проведе ключови срещи в Държавния департамент на САЩ. Въпреки изключително натоварената програма на посланик Джеймс О'Брайън, помощник-държавен секретар по европейските и евразийските въпроси в Държавния департамент на САЩ, той се срещна с министър Малинов.

 

Те обсъдиха напредъка по приоритетните и за двете страни проекти за изграждане на нови ядрени мощности в АЕЦ "Козлодуй" и Вертикалния газов коридор. Малинов и помощник-държавния секретар О'Брайън акцентираха върху своя взаимен ангажимент за продължаване и задълбочаване на сътрудничеството във всички сектори в областта на енергетиката. Двамата изразиха надежда, че след предстоящите избори у нас политическите партии с евроатлантически ценности ще очертаят общи приоритети за създаване на стабилно управленско мнозинство с дългосрочна визия за развитието на България и затвърждаването й водещ фактор в региона.

 

"Българската страна е предприела всички необходими действия за навременната реализация на инициативата за Вертикален газов коридор. Нейното основно предимство е, че за изпълнението й ще се използва в максимална степен вече наличната газопреносна инфраструктура", подчерта Малинов по време на разговора с посланик Джеймс О'Брайън.

 

Двамата дискутираха и предприетите стъпки за диверсификация в областта на ядрената енергетика в България, както и бъдещето на малките модулни реактори. Подчертан бе напредъкът по проекта за изграждане на 7-ми и 8-ми блок на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Те се обединиха и около това, че за поддържане киберсигурността на стратегическите обекти от енергийния сектор България ще разчита на опита на партньорите ни от САЩ.

 

По време на посещението си във Вашингтон министър Владимир Малинов разговаря и със заместник-секретаря в Държавния департамент на Съединените американски щати Кимбърли Харингтън.

 

Владимир Малинов разговаря и със заместник-секретаря в Държавния департамент на Съединените американски щати Кимбърли Харингтън.
Владимир Малинов разговаря и със заместник-секретаря в Държавния департамент на Съединените американски щати Кимбърли Харингтън. Източник: Пресцентър на МЕ

"Уверени сме, че с продължаване на институционалната и законодателната подкрепа, Вертикалният газов коридор ще бъде изграден в най-кратки срокове, като гарантира енергийната сигурност на региона и позволи продължаване използването на украинската газова инфраструктура след спиране на транзита на руски природен газ от началото на 2025 г.", подчерта той.

 

От страна на заместник-секретаря Харингтън бе препотвърдена подкрепата на Съединените американски щати за Вертикалния коридор като стратегически маршрут за доставка на втечнен природен газ от САЩ за целия регион на Югоизточна Европа.

 

Министър Малинов и заместник-секретаря Харингтън отбелязаха отличното сътрудничество между българската страна и американската компания Уестингхаус, което ще продължи през целия процес на изграждане на нови ядрени мощности на площадката на АЕЦ "Козлодуй".

 

"Реалната диверсификация на ядрено гориво вече е факт за централата в Козлодуй, в която следващата седмица ще бъдат заредени първите касети американско гориво", акцентира Малинов.

Още от "Икономика"

Министър Жечо Станков: България е сред държавите с най-евтина електроенергия за битовите потребители в цяла Европа

Изявлението на министъра е по повод твърдения на Асен Василев, че инфлацията на територията на страната се дължи на поскъпване на цената на електроенергията за битовите потребители, наложено от настоящото правителство

Прочетете повече прочетете повече

Пентагонът: САЩ ще задържат всички кораби от руския сенчест флот, превозващи венецуелски петрол

Според говорителя на Пентагона Шон Парнел през последните 24 часа най-малко седем петролни кораба, принадлежащи към сенчестия флот, са се опитали да променят курса си, за да избегнат задържане

Прочетете повече прочетете повече

Какво съдържа търговското споразумение между ЕС и Меркосур и защо е спорно?

Европейските фермери протестират, че сделката ще доведе до евтин внос на южноамерикански стоки, по-специално говеждо месо, които не отговарят на екологичните стандарти и стандартите за безопасност на храните на ЕС. Европейската комисия заявява, че стандартите на ЕС няма да бъдат облекчени

Прочетете повече прочетете повече

САЩ ще решават кои петролни компании могат да инвестират във Венецуела, заяви американският президент

Сред поканените компании присъстваха  "Халибъртън", "Валеро", "Маратон", "Шел", сингапурската "Трафигура", италианската "Ени" и испанската "Репсол", както и широк кръг от местни и международни компании с интереси, вариращи от строителството до стоковите пазари

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени