Министър Станков: България е надежден партньор в енергийната трансформация и сигурност в региона

Министърът на енергетиката участва в десетото издание на Делфийския икономически форум в Гърция

Министър Жечо Станков
Министър Жечо Станков Източник: Пресцентър на МЕ

"България е надежден партньор в енергийната трансформация и сигурност в региона". Това заяви министърът на енергетиката Жечо Станков по време на участието си в десетото издание на Делфийския икономически форум в Гърция. По време на панела, посветен на енергийните предизвикателства пред държавите в региона, той подчерта активната роля на страната ни за укрепване на националната и регионалната енергийна свързаност и сигурност.

 

Пред участниците във форума министър Станков акцентира върху усилията на България за диверсификация на газовите доставките от надеждни източници, както и за развитие на електроенергийната свързаност със съседните държави.

 

"Чрез газовите интерконектори със своите съседи България вече е утвърден участник в процесите по гарантиране на сигурност и конкурентоспособност за бизнеса и гражданите в региона", подчерта енергийният министър. Той отбеляза и старта на търговска експлоатация на LNG терминала в Александруполис като ключов отговор на предизвикателствата, свързани с диверсификация на газовите доставки.

 

"Първата доставка на втечнен природен газ за България чрез терминала е факт, страната ни получи 1 млн. MWh газ от норвежки произход. Част от това количество, заедно с газа от Азербайджан и хранилището в Чирен, осигури по-добри ценови условия за българските потребители", подчерта министърът.

 

Той открои и перспективите за собствен добив на енергийни ресурси като сериозен фактор за осигуряване на конкурентни ценови условия за потребителите. След броени дни предстои българското правителство да подпише договор с Шел за търсене на нефт и природен газ в "Блок  Хан Тервел" в Черно море, а преди няколко седмици нов акционер се присъедини към проучванията в "Блок  Хан Аспарух" – по думите на министър Станков това са обнадеждаващи факти за енергийната ни независимост. 

 

Приоритетният проект "Вертикален газов коридор" има ключово значение както за България, така и за страните от Югоизточна и Централна Европа, включително Молдова и Украйна, изтъкна още министър Станков, акцентирайки върху ролята на проекта за повишаване на сигурността на доставките и тяхната диверсификация чрез ефективно използване и надграждане на съществуващата газопреносна инфраструктура. Началото на реалните строителни дейности за новия газопровод се очаква през м. май 2025 г.

 

България играе централна роля за развитие на регионалната свързаност и в областта на електроенергетиката. "Имаме отлично развита електропреносна мрежа, висок капацитет на междусистемни връзки, добре функциониращ пазар и нарастващ интерес към инвестиции в зелена енергия", посочи министър Станков.

 

Пред аудиторията на делфийския икономически форум той акцентира и върху предизвикателствата, свързани с високите цени на електроенергията в Югоизточна Европа и подчерта, че са необходими активни действия на европейско равнище в тази посока.  Той допълни, че държавите от региона ще продължат да отстояват единна позиция. Това вече е факт с изпратените общи предложения за справяне с проблема от страна на България, Гърция и Румъния до Европейската комисия.

 

"Енергийната сигурност – национална, регионална и международна – е ключов фактор за успешната енергийна трансформация, наред с развитието на инфраструктурата за пренос, съхранение и цифровизация", подчерта в заключение енергийният министър.

 

По време на визитата си в Гърция министър Станков разговаря с министъра на околната среда и енергетиката на южната ни съседка Ставрос Папаставру. Двамата обсъдиха развитието на стратегическия проект за Вертикален газов коридор, както и увеличаването на капацитета на интерконектора IGB от 3.3 на 5 млрд. куб. м.

 

По време на визитата си в Гърция министър Станков разговаря с министъра на околната среда и енергетиката на южната ни съседка Ставрос Папаставру
По време на визитата си в Гърция министър Станков разговаря с министъра на околната среда и енергетиката на южната ни съседка Ставрос Папаставру Източник: Пресцентър на МЕ

Двамата министри възлагат на електроенергийните оператори в своите държави да търсят възможности за повишаване на свързаността помежду им. Министрите Станков и Папаставру изразиха съгласие, че стратегическото енергийно партньорство между България и Гърция е водещо за развитието на отрасъла в целия регион на Югоизточна Европа.

 

Възможностите за повишаване на капацитета на междусистемната връзка с Гърция, както и инвестициите в съоръжения за пренос на природен газ за подобряване на енергийната сигурност бяха сред акцентите в разговора на министър Станков и с главния изпълнителен директор на DESFA Мария Рита Гали.

Още от "Икономика"

Последни новини

Най-четени