Министър Станков: Вертикалният газов коридор е стратегически проект за България и региона

Акцент в изказването на енергийния министър по време на дискусията бе, че правителството има ясни и измерими цели, насочени към гражданите, общините и бизнеса

Министър Жечо Станков
Министър Жечо Станков Източник: Пресцентър на МЕ

Един от стратегическите енергийни проекти за България, а и за цяла Европа, е Вертикалният газов коридор. Работим усилено по него и за увеличаване на капацитета за пренос на газ на българо-гръцката и българо-румънската граница и съм сигурен, че през следващите няколко седмици ще можем да обявим точния график за издаването на разрешение за строеж на участък Кресна. Не повече от месец по-късно ще бъдем готови и за следващия етап Рупча–Ветрино, за да започнем реалното строителство там. Това съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков пред участниците във форума на списание "The Economist” в София.

 

Той подчерта, че предстои още много работа за гарантиране на сигурността на енергийните доставки. "Това е основният стълб, в който сме инвестирали значителни ресурси през годините", посочи Станков. По неговите думи, когато говорим за свързаност, трябва да гарантираме, че всички предишни инвестиции ще бъдат защитени и надградени. "Тук имам предвид разширението на междусистемната газова връзка Гърция-България, предстоящите търгове за капацитет, както и доставките на втечнен газ през чуждестранни терминали, включително Александруполис, където притежаваме 20% дял", подчерта той.

 

Акцент в изказването на енергийния министър по време на дискусията бе, че правителството има ясни и измерими цели, насочени към гражданите, общините и бизнеса. В този аспект секторът на електроенергията е от ключово значение. "Електропреносният оператор не само поддържа качеството на енергийните доставки на територията на България, но и работи усилено за енергийната свързаност по всички коридори – от изток на запад и от север на юг", каза още той.

 

 "Най-добрата енергия е тази, която произвеждаме на наша територия. Затова съм радостен, че бях част от предишния парламент, когато взехме едно изключително важно решение – изграждането на нови енергоблокове в АЕЦ "Козлодуй" с технологията AP1000", каза още министър Станков. По думите му вече са поставени ясни етапи и срокове за работа от страна на компанията за новото строителство, а развитието на проекта върви по план.

 

"България си взе поука от проекта "Белене”. Ще вземем окончателно инвестиционно решение само когато финансирането е осигурено", подчерта той и определи проекта по изграждане на нови ядрени мощности като стратегически за страната.

 

Министър Станков посочи и друга обсъждана тема от страна на Министерството на енергетиката за това как България да надгради възможностите си като нетен износител на електроенергия. "Въпреки че изминалата година не беше сред най-добрите за нашия енергиен сектор по отношение на производството, страната ни е изнесла 1 млн. мегаватчаса повече, отколкото е внесла", каза още той и изрази увереност, че  този обем ще се увеличи през тази и следващата години. 

Още от "Икономика"

В рамките на европейските инициативи българската отбранителна индустрия има възможност да заеме стратегическо място

Икономическият министър откри информационен ден на Европейския фонд за отбрана за 2025 г.,който предоставя грантово финансиране в размер на 1 млрд. евро

Прочетете повече прочетете повече

Енергийният министър: Либерализацията на пазара на ток няма да се отрази на домакинствата

За продажбата на реакторите за АЕЦ "Белене" на Украйна Жечо Станков каза, че очаква окончателно експертно становище дали парогенераторите от оборудването биха могли да бъдат използвани у нас

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени