Министър Жечо Станков: Собственият добив би осигурил най-евтиния природен газ за България

Роб Добинс, ръководител международни отношения и активи на "ОМВ Петром", представи основните етапи при изпълнението на търсещо-проучвателните дейности в блока

Жечо Станков, ГЕРБ-СДС
Жечо Станков, ГЕРБ-СДС Източник: Zonanews

Собственият добив би осигурил най-евтиния природен газ за България. Това заяви министърът на енергетиката Жечо Станков на среща с представители на "ОМВ Петром" – дъщерно дружество на австрийската ОМВ. На нея бяха обсъдени перспективите за търсенето на нефт и газ в "Блок 1-21 "Хан Аспарух", разположен в изключителната икономическа зона на България в Черно море.

 

Министър Станков подчерта, че разработването на местно находище би гарантирало енергийната сигурност на страната и региона, както и би допринесло за повишаване на конкурентоспособността на българските битови и индустриални потребители.

 

По време на срещата Роб Добинс, ръководител международни отношения и активи на "ОМВ Петром", представи основните етапи при изпълнението на търсещо-проучвателните дейности в блока.

 

Акцент по време на разговора бе поставен върху големия потенциал на блока в Черно море и бе изразена увереност за постигането на добри резултати. Министър Жечо Станков бе категоричен, че местният добив би осигурил диверсификация на източниците на енергийни ресурси, гарантирайки националната енергийна независимост.

 

Още от "Икономика"

В рамките на европейските инициативи българската отбранителна индустрия има възможност да заеме стратегическо място

Икономическият министър откри информационен ден на Европейския фонд за отбрана за 2025 г.,който предоставя грантово финансиране в размер на 1 млрд. евро

Прочетете повече прочетете повече

Енергийният министър: Либерализацията на пазара на ток няма да се отрази на домакинствата

За продажбата на реакторите за АЕЦ "Белене" на Украйна Жечо Станков каза, че очаква окончателно експертно становище дали парогенераторите от оборудването биха могли да бъдат използвани у нас

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени