Министърът на енергетиката обясни защо се бави продажбата на оборудването за АЕЦ "Белене"

Изчакваме по-смислена позиция на Украйна, заяви Румен Радев

Оборудване за АЕЦ "Белене"
Оборудване за АЕЦ "Белене" Източник: Facebook

Изчаква се да има по-смислена общоевропейска позиция за Украйна, за да се реализира продажбата на оборудването от проекта АЕЦ "Белене". Това каза министърът на енергетиката Румен Радев. Той уточни, че става дума за финансовия пакет за Украйна.

 

Министър Радев е убеден, че ще има положително развитие по темата. "Оборудването е в отлично състояние", изтъкна той. Междувременно този период е използван, за да се отговори на въпроса дали може да се ползват части от парогенераторите за наши цели. "Да, може, но вече твърдо е установено, че нямаме нужда", коментира министърът.

 

Румен Радев, министър на енергетиката
Румен Радев, министър на енергетиката Източник: Zonanews
Румен Радев, министър на енергетиката
Румен Радев, министър на енергетиката Източник: Zonanews
Румен Радев, министър на енергетиката
Румен Радев, министър на енергетиката Източник: Zonanews



Ако по някаква причина не се стигне до сделка или продажба, ще се търсят други алтернативи за оборудването. Към момента най-големите усилия са насочени към преговорите с Украйна. На въпрос на БТА защо в началото на годината България е внесла повече ток, отколкото е изнесла, министър Радев отговори, че в страната ни има динамичен обмен.

 

Според него в случая става дума за това, че оперативният баланс се сравнява с 2022 г. и началото на 2023 г., когато цените на електроенергията бяха много високи на пазара, а това позволяваше активното включване на въглищните централи.

Още от "Икономика"

Компании от САЩ и Обединеното Кралство ще доставят втечнен природен газ за българския пазар

Като акционер в терминала в Александруполис страната ни има достъп до диверсифицирани доставки на втечнен природен газ от партньорите ни, заяви министър Владимир Малинов

Прочетете повече прочетете повече

Руската икономика е изправена пред вълна от фалити, които ще прераснат в общ колапс

Централната банка наскоро повиши основния лихвен процент драстично до 21%, за да се бори с нарастващата инфлация. Това прави почти невъзможно за много компании да изплатят дълговете си

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени