Министърът на икономиката: Осигурили сме газ за зимния период

Работим с юристи по всички казуси, свързани с договора с "Газпром" – както за наши претенции, така и отговор на ответни претенции от тяхна страна, посочи още Росен Христов

Росен Христов
Росен Христов Източник: Zonanews

Осигурили  сме газ за зимния период, съобщи служебният министър на енергетиката Росен Христов по bTV. "Имаме оферти, в момента преговаряме за цена. Ако успеем да осигурим допълнителни количества на по-евтина цена, ще намалим черпането от Чирен, което ще ни позволи да поддържаме цената по-ниска и това количество газ да остане за резерв", посочи той.

 

Росен Христов добави, че в момента текат оценките на офертите, които са за средносрочни доставки.  Работим с юристи по всички казуси, свързани с договора с "Газпром" – както за наши претенции, така и отговор на ответни претенции от тяхна страна, посочи още той.

 

"Тук е важно да се каже, че този въпрос колкото повече се коментира и политизира, толкова повече отслабва нашата позиция, защото изтича информация", коментира министърът на енергетиката.

 

Според него за периода, в който доставките от Русия са спрени, е купуван газ на значително по-висока цена - обемите са на сума от стотици милиони, въпросът е оттук нататък да не се правят грешки и да няма необмислени и непрофесионални решения, за да нямаме такива ситуации, отбеляза Росен Христов. 

 

Той обясни, че България дължи около 10 млн. долара за газ, който е доставен и не сме платили. Трябва да се намери цялостно решение, така че нашите интереси да са защитени, заяви служебният министър на енергетиката. 

Още от "Икономика"

Завърши годишният ремонт на шести блок на АЕЦ "Козлодуй” 

В рамките на плановия ремонт, започнал на 25 октомври 2025 г., са извършени профилактика и техническо обслужване на системите и съоръженията, както и всички необходими дейности, предвидени в годишната ремонтна програма

Прочетете повече прочетете повече

Въпреки договора на Радев, "Боташ" с рекордна загуба от $1 млрд.

Докладът показва, че загубите сред държавните икономически предприятия рязко нарастват при политики за контрол на цените, насочени към защита на домакинствата от по-високи енергийни разходи

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени