Министерство на енергетиката предлага преобразуване на АУЕР

Реформата няма да засегне професионалния екип и специализираните функции, изпълнявани от агенцията

Министерство на енергетиката
Министерство на енергетиката Източник: Zonanews

Преобразуване на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) чрез включването ѝ в структурата на Министерство на енергетиката – това предвижда административната реформа, чиято основна цел е укрепване, подобряване и надграждане на административния капацитет.


Обществено обсъждане вече преминаха  предлаганите промени в Закона за енергийната ефективност, чрез които в българското законодателство се транспонират Директива (ЕС) 2023/1791 и Директива (ЕС) 2024/1275.

 

Сред очакваните резултати на планираната административна реформа са подобряване на координацията, оптимизиране на административните процеси и повишаване на ефективността при използване на публичните ресурси.

 

Предложението е в съответствие с ключов приоритет от управленската програма на правителството, предвиждащ консолидиране на администрации, преминаването им като звена към съответните първостепенни разпоредители с бюджет, оптимизация на териториалните структури и редуциране на управленски нива.  

 

Функционален преглед на администрацията, предхождащ предложението за преобразуване, сочи, че между специализираните функции на Министерството и АУЕР няма функционално дублиране.

 

Такова обаче е налице в управленските и общоадминистративните функции, които се поддържат както в Министерството, така и в агенцията. АУЕР поддържа самостоятелна обща администрация за финансово-счетоводно и правно обслужване, човешки ресурси, деловодство, информационни технологии, управление на собствеността.

 

Същите групи функции са организационно обезпечени и в Министерството на енергетиката. Обединяването на структурите би довело до оптимизация на процесите и избягване на рискове, свързани с необосновано удължаване на информационните и съгласувателните процедури, забавено предоставяне на информация и други негативни последици.

 

Предлаганият подход за преобразуване на АУЕР чрез включването ѝ в структурата на МЕ ще позволи запазване на експертния капацитет на агенцията и по-гъвкаво и ефективно разпределение на служителите чрез възможността за общо използване на правни, финансови, административни и ИТ ресурси.

 

Реформата няма да се отрази върху специализираните дейности, изпълнявани от АУЕР. Напротив, чрез приобщаването към структурата на Министерството на енергетиката, капацитетът на АУЕР ще бъде запазен и надграден. Това, от своя страна, ще има положителен ефект за ползвателите на услугите на агенцията чрез съкращаване на сроковете за обслужване.

 

Споделяйки убеждението, че ключов фактор за успешна реализация на реформата е консенсусното ѝ приемане от професионалната общност, ръководството на Министерството на енергетиката ще покани заинтересованите страни за обсъждане на предлаганите мерки.

Още от "Икономика"

"Състоянието е сериозно". Най-голямата диамантена държавна компания в Русия е нерентабилна за първи път от 6 години

Приходите на компанията намаляха на годишна база с 33%, до 90,3 милиарда рубли (без субсидиите), брутната печалба падна три пъти, до 14,1 милиарда рубли

Прочетете повече прочетете повече

САЩ са близо до споразумение за осигуряване на дългосрочен достъп до петролните резерви на Венецуела

Очаква се споразумението, което може да бъде подписано и публикувано скоро, да функционира по начин, който ще позволи на правителството на САЩ контрол над група венецуелски петролни находища

Прочетете повече прочетете повече

Канада обяви ответни мита върху американски стоки за почти $20 млрд.

Новите мита са определени така, че въздействието им върху канадските потребители и бизнеса да бъде минимално, но въпреки това биха могли да засегнат САЩ, заяви представител на правителството

Прочетете повече прочетете повече

На 21 август предстои превантивно намаляване на мощността на 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй" с около 120 МВт 

Водоподаването се извършва от собствена брегова помпена станция, проектирана и изградена така, че да осигурява необходимите водни количества и при ниско ниво на реката

Прочетете повече прочетете повече

Доналд Тръмп обяви "икономическа война" срещу Иран

Всяка страна, която позволи на своите финансови институции, компании, летища или държавни структури да предоставят "каквато и да било спасителна помощ на Иран", сама ще се изправи пред "ОГРОМНИ икономически последици, написа Тръмп

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени