НАП проверява 13 хил. фирми с касови наличности над 100 хил. лв.

От Съюза на счетоводителите казват, че има бизнеси, при които големите касови наличности не са знак за нередност

НАП
НАП Източник: Zonanews

От днес Националната агенция за приходите започва проверка на приблизително 13 хил. фирми с касови наличности над 100 хил. лв. Поводът са разкритията на служебния министър на финансите Асен Василев, че компании държат такива суми. Вчера служебният министър на финансите Асен Василев обяви по bTV, че започва проверка на фирмите, които имат големи наличности в кеш. Той посочи, че става въпрос за предприятия с над 100 хил. лв. в касата, като тази с най-големи касови наличности се занимава с имоти и има в кеш над 32 млн. лв.

 

Според Института на професионалните счетоводители проверките може да отнемат месеци. "Могат да продължат и 6 месеца, и година, и повече понякога – със сигурност няма да стане видим в рамките на тези два месеца, в които управлява служебното правителство", коментира Евгени Руйков от института.

 

От Съюза на счетоводителите казват, че има бизнеси, при които големите касови наличности не са знак за нередност, но има и такива, при които може да са сигнал за нереални заплати, неплатен данък дивидент или корупция. "Купуването на гласове е вид корупция. Как да го наречем по друг начин, възможно е, но това не е водещ аргумент за наличие на такава каса. Водещият аргумент – това са основно необложените доходи на собствениците през дивидента", коментира по bTV Павел Димитров от Съюза на счетоводителите в България. 

 

"На теория е възможно да има сейф, пълен с пачки някъде, но е малко вероятно, по-скоро става дума за скрито разпределение на печалбата. Такава касова наличност е ненормална, но може да става въпрос и за счетоводна грешка", заяви Руйков. Предстои проверките на данъчните да установят открити ли са парите в касите на фирмите и има ли нарушения.

Още от "Икономика"

От утре "Лукойл Нефтохим Бургас" ще може да закупува нефт от всички контрагенти, регистрирани в Швейцария

Особеният търговски управител Евгени Симеонов припомни причината за наложените ограничения, а именно заемът, отпуснат през 2023 г. от "Литаско" на "Лукойл Нефтохим Бургас", който впоследствие става предсрочно изискуем

Прочетете повече прочетете повече

Южна Корея обяви инвестиции за над 576 млрд. долара в чипове и изкуствен интелект

Президентът И Дже-мьон заяви, че страната трябва да запази лидерската си позиция в производството на чипове и да изгради основите на икономиката на изкуствения интелект

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени