Напук на тукашните ченгета и кремълските престъпници цената на природния газ в Европа се срина под €100

За трайната тенденция на поевтинява на синьото гориво през последните месеци влияние продължава да оказва запълването на газовите хранилища в ЕС с над 93% към 22-ри октомври благодарение на обилните доставки на втечнен природен газ

Природен газ
Природен газ Източник: ДПА

Природният газ в Европа поевтиня с близо 17 на сто само за ден и вече сделките са на цена под 100 евро за мегаватчас. Това се случва за пръв път от средата на месец юни насам, показват данните от лондонската борса ICE. Цената на синьото гориво вече е по-ниска от тази през миналата година по това време. Така апокалиптичните прогнози на тукашни ченгета и на кремълски военнопрестъпници не се сбъднаха.

 

Фючърсите за ноември на нидерландския газов хъб TTF се търгуват към 16 часа българско време на нива под 96 евро за мегаватчас - поевтиняване с почти 17 на сто само за ден. Само в рамките на последния месец синьото гориво поевтиня с над 43%, а спрямо рекордния връх от 342 евро за MWh от 26-и август - с над 70 на сто.

 

Според анализаторите от EnergyScan на компанията Engie текущият низходящ ценови тренд ще остане в сила през следващите няколко седмици, тъй като Азия и по-специално Китай би трябвало да продължат да ограничават вноса на втечнен природен газ, а европейските цени за LNG трябва да останат по-високи от азиатския бенчмарк, известен като японско-корейския маркер (JKM).

 

И докато ноемврийските TTF фючърси се понижават в понедленик под 100 евро за мегаватчас, декемврийските фючърси се търгуват на нива около 133 евро, докато фючърсите за първите три месеца на 2023 г. се търгуват на нива около 142 евро за мегаватчас с оглед на предстоящия тогава зимен сезон.

 

За трайната тенденция на поевтинява на синьото гориво през последните месеци влияние продължава да оказва запълването на газовите хранилища в ЕС с над 93% към 22-ри октомври благодарение на обилните доставки на втечнен природен газ, според данни на Gas Infrastructure Europe, като хранилищата в Германия, която е основен консуматор на природен газ, вече са запълнени на 97,18%. Българското газово хранилище в "Чирен" пък е запълнено към същата дата на 86,23%.

 

В същото време се очаква до края на месеца времето в Европа да остане по-меко от обичайното за това време на годината, което предполага и по-слаби търсене/потребление на енергия за отопление. През миналата седмица пък европейските лидери подкрепиха спешни мерки за справяне с високата цена на енергията, включително таван на цените, в допълнение към плана на ЕС за създаване на съвместни покупки на природен газ.

Още от "Икономика"

"Газпром" с катастрофални резултати! Газовият монополист отчете рекодни загуби след спирането на газа за Европа

За да закърпят баланса на компанията, властите рязко увеличават тарифите за газ в Русия. От юли 2024 г. те ще бъдат увеличени с 11,2%, а от юли 2025 г. с още 8,2%. В резултат на това цените на газа за гражданите ще се повишат с 20% за две години и с 34% от началото на войната

Прочетете повече прочетете повече

България и Турция ще продължат да си сътрудничат за гарантиране сигурносттана енергийните доставки

Енергийните министри възложиха на мениджмънта на двете компании да започнат активна работа във връзка със споразумението между "Булгаргаз" и "Боташ"

Прочетете повече прочетете повече

Теменужка Петкова: Документите, показани от групата "Българските елфи", нямат нищо общо с Пътната карта за изграждането

Бившият министър отхвърли и тезата, че с изграждането на тръбата България била обслужила интересите на Русия за заобикалянето на Украйна при преноса на газ, което е позволило на Путин да нападне Киев

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени