Най-големият проект за втечнен природен газ в Русия на практика спря производството на газ заради санкциите

Санкциите засягат и страните, под чийто флаг плават кораби, свързани с Arctic LNG 2

Arctic LNG-2 (Арктик СПГ 2)
Arctic LNG-2 (Арктик СПГ 2) Източник: Арктик СПГ 2

В понеделник Путин подписа указ, позволяващ на компанията "Новатек" (както и на "Сургутнефтегаз") самостоятелно да определя количеството информация, която трябва да бъде оповестена, включително финансови показатели. Разпоредбите на указа се отнасят и за Ямал СПГ, Арктик СПГ-2 и Централното конструкторско бюро "Лазурит" от Нижни Новгород, пише The Moscow Times.

 

Властите обясняват издаването на разрешение на почти 50 компании да не докладват информация за дейността си с необходимостта да предприемат мерки в отговор на "неприятелски действия, които нарушават международното право" от страна на САЩ и други държави.

 

В случая с проекта Arctic LNG 2, който се изпълнява от компанията, няма какво да се разкрива: те не само спряха да втечняват газ, но почти напълно спряха добива.

 

Проект за руски втечнен газ Арктик СПГ 2
Проект за руски втечнен газ Арктик СПГ 2 Източник: ТАСС

През първите 10 дни на ноември полетата Arctic LNG 2 произвеждат средно 0,4 милиона кубически метра газ на ден, заяви за  Bloomberg източник, запознат с данните от индустрията. В сравнение с октомврийската цифра производството се срина с повече от 90%, изчисли агенцията.

 

Това е най-ниското ниво на производство за цялата експлоатация на първия етап на Arctic LNG 2. Дори по време на пускането в експлоатация на първата производствена линия през четвъртото тримесечие на 2023 г. полетата на проекта произвеждаха от 2 милиона до почти 14 милиона кубически метра на ден, каза източник пред Bloomberg. Но тогава САЩ наложиха първите санкции, подкопавайки плановете на "Новатек" да започне износ на втечнен природен газ в началото на 2024 г.

 

Въпреки че "Новатек" вече е построил два от трите планирани производствени линии, купувачите все още не са получили газ от "Арктик СПГ 2". От август насам са изпратени осем пратки с втечнен природен газ, но нито една от тях не е продадена: танкерите или са ги претоварили в плаващи складове, или просто са в морето с тях. Тъй като САЩ бързо налагат санкции на танкерите, свързани с проекта, никоя страна не желае да ги приеме, въпреки 40-процентната отстъпка от цената, предлагана от "Новатек".

 

Санкциите засягат и страните, под чийто флаг плават кораби, свързани с Arctic LNG 2. Наскоро Панама обяви, че отменя регистрацията на четири танкера на сингапурски компании поради предполагаемата им връзка с руския сенчест флот от втечнен природен газ.

 

Arctic LNG 2 (Арктик СПГ 2)
Arctic LNG 2 (Арктик СПГ 2) Източник: Myśl Polska

През октомври Arctic LNG 2, според Bloomberg, спря търговското втечняване на газ, оставяйки само операциите, необходими за поддържане на техническото състояние на централата. Сега производството на практика е спряло. Производството на газ е отложено поне до следващото лято.

 

Втората линия, инсталирана тази есен, няма да започне да работи, а пускането в експлоатация на третата е отложено от 2026 г. за 2028 г. Според замисъла преди изграждането му, проектът Arctic LNG 2 трябва да произвежда 19,8 милиона тона втечнен природен газ годишно.

 

Първата линия е в състояние да произведе 6,6 милиона тона. Пускането в експлоатация на проекта беше важна част от плана на Владимир Путин да утрои годишното производство на втечнен природен газ в Русия до 100 милиона тона през 2030 г.

Още от "Икономика"

Министър Жечо Станков: България има шанс да се превърне в балансираща мощност за целия регион - чрез изграждането на нов

Новите реалности в енергетиката изискват не просто адаптация, а категорична устойчивост на системата, подчерта министърът на енергетиката

Прочетете повече прочетете повече

Красен Кръстев: Договорът на "Булгаргаз" с турската компания "Боташ" не е изгоден за България и за него няма икономическ

Унгария, Молдова, Словакия и Австрия показват калкулация, че доставка на природен газ през Германия е много по-евтина от тази, която предлага България през договора с "Боташ" и дори когато сваляме цената с 30 процента, каза Жечо Станков

Прочетете повече прочетете повече

Взаимодействието на АЕЦ "Козлодуй" с местната общност – във фокуса на международна среща

Централата посрещна делегация от Словакия, включваща представители на ядрени компании – оператора на АЕЦ "Бохунице" и АЕЦ "Моховце", "Словенске електрарне", дружеството JAVYS

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени