В понеделник Путин подписа указ, позволяващ на компанията "Новатек" (както и на "Сургутнефтегаз") самостоятелно да определя количеството информация, която трябва да бъде оповестена, включително финансови показатели. Разпоредбите на указа се отнасят и за Ямал СПГ, Арктик СПГ-2 и Централното конструкторско бюро "Лазурит" от Нижни Новгород, пише The Moscow Times.
Властите обясняват издаването на разрешение на почти 50 компании да не докладват информация за дейността си с необходимостта да предприемат мерки в отговор на "неприятелски действия, които нарушават международното право" от страна на САЩ и други държави.
В случая с проекта Arctic LNG 2, който се изпълнява от компанията, няма какво да се разкрива: те не само спряха да втечняват газ, но почти напълно спряха добива.
През първите 10 дни на ноември полетата Arctic LNG 2 произвеждат средно 0,4 милиона кубически метра газ на ден, заяви за Bloomberg източник, запознат с данните от индустрията. В сравнение с октомврийската цифра производството се срина с повече от 90%, изчисли агенцията.
Това е най-ниското ниво на производство за цялата експлоатация на първия етап на Arctic LNG 2. Дори по време на пускането в експлоатация на първата производствена линия през четвъртото тримесечие на 2023 г. полетата на проекта произвеждаха от 2 милиона до почти 14 милиона кубически метра на ден, каза източник пред Bloomberg. Но тогава САЩ наложиха първите санкции, подкопавайки плановете на "Новатек" да започне износ на втечнен природен газ в началото на 2024 г.
Въпреки че "Новатек" вече е построил два от трите планирани производствени линии, купувачите все още не са получили газ от "Арктик СПГ 2". От август насам са изпратени осем пратки с втечнен природен газ, но нито една от тях не е продадена: танкерите или са ги претоварили в плаващи складове, или просто са в морето с тях. Тъй като САЩ бързо налагат санкции на танкерите, свързани с проекта, никоя страна не желае да ги приеме, въпреки 40-процентната отстъпка от цената, предлагана от "Новатек".
Санкциите засягат и страните, под чийто флаг плават кораби, свързани с Arctic LNG 2. Наскоро Панама обяви, че отменя регистрацията на четири танкера на сингапурски компании поради предполагаемата им връзка с руския сенчест флот от втечнен природен газ.
През октомври Arctic LNG 2, според Bloomberg, спря търговското втечняване на газ, оставяйки само операциите, необходими за поддържане на техническото състояние на централата. Сега производството на практика е спряло. Производството на газ е отложено поне до следващото лято.
Втората линия, инсталирана тази есен, няма да започне да работи, а пускането в експлоатация на третата е отложено от 2026 г. за 2028 г. Според замисъла преди изграждането му, проектът Arctic LNG 2 трябва да произвежда 19,8 милиона тона втечнен природен газ годишно.
Първата линия е в състояние да произведе 6,6 милиона тона. Пускането в експлоатация на проекта беше важна част от плана на Владимир Путин да утрои годишното производство на втечнен природен газ в Русия до 100 милиона тона през 2030 г.