![Инфлация в Русия Инфлация в Русия](https://cdn.zonanews.bg/resources/730x500/%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F%20%D0%B2%20%D0%A0%D1%83%D1%81%D0%B8%D1%8F-1.jpg?s=180227)
Едрият руски бизнес планира да повиши цените на своите продукти през 2025 г., за да компенсира увеличенията на данъците, обезценяването на рублата и влошаването на финансовите резултати. Това сочи проучване на Руския съюз на индустриалците и предприемачите, цитирано от The Moscow Times.
Според РССП, 37% от компаниите са подготвили планове за повишаване на цените - рекорден дял поне за последните 7 години. В сравнение с първата половина на миналата година броят на планиращите да увеличат цените се е удвоил: през април 19% от анкетираните са казали това, а през юли - 16%.
![Инфлация Инфлация](https://cdn.zonanews.bg/resources/Инфлация-1.jpg)
Краят на миналата година донесе изостряне на финансовите проблеми на бизнеса, посочва РССП: всяка четвърта компания започна да се оплаква от "липса на оборотни средства" и невъзможността да получи заемдокатов началото на годината техният дял беше 11-16%.
Всяка пета компания посочва като проблем спада на обменния курс на рублата, който беше фиксиран на около 100 за долар, а почти същият брой респонденти (17,7%) се оплакват от "увеличаването на фискалната тежест". От 2025 г. ставката на данъка върху доходите в Русия се е увеличила от 20 на 25%, в резултат на което бюджетът планира да събере от бизнес 11 трилиона рубли през следващите 6 години.
В края на миналата година, въпреки увеличението на лихвения процент на Централната банка на Руската федерация до 21%, инфлацията в Русия се ускори с една четвърт - от 7,5% на 9,5%, а темпът на растеж на цените на храните надхвърли 11%, което беше рекорд за последните 9 години.
През януари 2025 г., според Росстат, инфлацията добави още 1,23% (от началото на годината до 3 февруари), а годишният темп на растеж на цените за първи път от две години на цените е двуцифрен - около 10%.
![Инфлация Инфлация](https://cdn.zonanews.bg/resources/Инфлация-3.jpg)
"Все още няма признаци за преход към стабилно забавяне на растежа на цените", заяви централната банка в доклада "За какво говорят тенденциите", публикуван във вторник. Ако се изчисли годишната инфлация по месечни данни, то през декември тя достигна 14,2%, което е 2,5 пъти повече от същия месец преди година.
Инфлацията на храните, когато се преобразуват месечните темпове на нарастването й към годишни, се ускори до 22,9% и надхвърли нивата от декември 2023 г. почти три пъти.
Санкциите, намаляването на реколтата и спадът на рублата допринасят значително за инфлационното ускоряване, изброява Централната банка. Освен това действат и "еднократни фактори", се посочва в доклад на РЦБ: индексация на разходите за обществен транспорт, увеличаване на минималните цени на дребно за водка и индексация на тарифите за комунални услуги.