НСИ: Ръст на БВП на България и в края на 2023 г.

За четвъртото тримесечие на 2023 г. БВП в номинално изражение достига 51,055 млрд. лева

Национален статистически институт (НСИ)
Национален статистически институт (НСИ) Източник: Zonanews

Българската икономика продължава да се разширява и през четвъртото тримесечие на 2023 г., но ръстът ѝ се забавя. В периода от октомври до декември брутният вътрешен продукт (БВП) нараства с 1,6% на годишна база и с 0,5% спрямо третото тримесечие на миналата година според сезонно изгладените данни по експресни оценки на Националния статистически институт (НСИ). През третото тримесечие растежът на годишна база беше 1,8%, през второто - 2%, а през първото - 2,4%.

 

На тримесечна база в периода от октомври до декември брутната добавена стойност се увеличава с 0,2%. По елементи на крайното използване причина за регистрирания икономически ръст е увеличението на крайното потребление с 1,1% спрямо предходното трето тримесечие.

 

Според експресните оценки на НСИ за четвъртото тримесечие на 2023 г. БВП в номинално изражение достига 51,055 млрд. лева. Реализираната добавена стойност е над 44,444 млрд. лева.

Още от "Икономика"

Икономист: По-сериозният скок при хранителните продукти ще дойде в началото на следващата година

Допълнителните административни изисквания неизбежно ще се прехвърлят върху крайните цени. Това означава допълнителна административна тежест върху бизнеса, която в крайна сметка ще бъде включена в цената на продуктите. Няма кой друг да я плати, подчерта неговият колега Адриан Николов

Прочетете повече прочетете повече

Двама американски конгресмени внесоха законопроект за по-строга забрана на китайските автомобили в САЩ

Проектозаконът, представен от републиканеца Джон Муленар и Деби Дингъл от демократите, цели да кодифицира регулациите, наложени от предишното правителство на Джо Байдън

Прочетете повече прочетете повече

България предаде на Европейската комисия Националния план за диверсификация на доставките на природен газ

Предаването на плана подчертава ролята на България като надежден партньор в регионалната енергийна архитектура и активен участник в изграждането на модерна, свързана и конкурентна инфраструктура

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени