Отърваваме се от руските реактори - Украйна иска да ги купи за Хмелницката АЕЦ

"Енергоатом" възнамерява да построи още два реактора в Хмелницки на базата на американския реактор AP-1000

Хмелницката атомна централа
Хмелницката атомна централа Източник: Пресслужба на ХАЕЦ

Украйна се надява през юни да подпише споразумение за закупуване на два ядрени реактора от България, за да компенсира загубата на огромната си окупирана от Русия централа с шест реактора в Запорожие, е заявил пред Reuters ръководителят на ядрената компания "Енергоатом".

Новите реактори ще бъдат построени в атомната електроцентрала "Хмелницки" в Западна Украйна и ще бъдат снабдени с оборудване по руски образец, което Киев иска да внесе от България, е заявил в интервю Петро Котин.

Русия получи контрол над Запорожската централа, най-голямата ядрена централа в Европа, след като започна инвазията си в Украйна през февруари 2022 г. Шестте ядрени реактора на Запорожката централа в момента са спрени.

"Преговорите между правителството на Украйна и България продължават... и мисля, че някъде през юни ще имаме резултат от сключването на договори с България за закупуване на това оборудване", е посочил Котин в интервюто, проведено късно в четвъртък (21 март).

"Поставих (задачата) пред нашата строителна организация и Хмелницката централа да бъде готова за инсталиране до юни", е уточнил той, визирайки първия от двата реактора, който ще бъде готов за инсталиране веднага.

Той е категоричен, че ако той бъде доставен навреме и в пълен обем, "Енергоатом" ще има готовност да започне пусково-наладъчните работи по новия реактор след две до три години - период, който е необходим и за производството на турбината за блока. "Енергоатом" води предварителни разговори с General Electric за изграждане на турбината, е допълнил той.

Вторият реактор ще бъде инсталиран по-късно, но Котин не е посочил конкретни срокове. Той е заявил, че България предварително е определила цената на двата реактора на 600 млн. долара (1, 095 милиарда лева), но че София е склонна да увеличи цената на оборудването, което освен от България може да бъде закупено само от Русия.

"Има постоянно желание от българска страна да постигне по-големи ползи за себе си от тези 600 млн. долара и колкото повече време минава, толкова по-високи цени изказват, но ние все още сме фокусирани върху цената от 600 млн. долара", е посочил Котин.

Той е посочил, че "Енергоатом" възнамерява да построи още два реактора в Хмелницки на базата на американския реактор AP-1000 и че компанията ще започне да излива бетон за двата нови блока в началото на април.

Още от "Икономика"

През май трябва да започне строителството на първото трасе от Вертикалния газов коридор, съобщи енергийният министър Жеч

Енергийният министър инспектира доставените в страната ни 4000 тръби - те вече се извозват до всички седем площадки по трасето на бъдещия газопровод

Прочетете повече прочетете повече

"Икономиката се приближава към критична точка". Растежът на руската индустрия се забави почти до нула

Индустрията е подложена на натиск от високия лихвен процент на Централната банка и засилването на санкциите. санкциите са подготвили почвата за криза в стила на късния Съветски съюз от 80-те години на миналия век

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени