Отмяната на диверсификацията на ядрено гориво цели да продължим да зависим от руското, коментира бившият енергиен министър Николов

България следва да диверсифицира ядреното си гориво поне на 50% от 2024 г., добави той

Министърът на енергетиката Александър Николов
Министърът на енергетиката Александър Николов Източник: Скрийншот видео кадър

"Целта на решението да се отмени диверсификацията на доставките на ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй" е България да продължи да бъде зависима от руското." Това каза по bTV бившият енергиен министър Александър Николов.

 

"Двата блока на АЕЦ "Козлодуй" и зависят изцяло на 100% от руското ядрено гориво. Проектът, който започна 2019 г., е труд на различни екипи, различни хора, на Агенция по ядрено регулиране и т.н. Той включва две възможности. Не може да се говори, че има  много американски и европейски компании, които доставят в експлоатация ядрено гориво", добави той.

 

Едната от тези компании е "Уестингхаус" и оперативният екип е бил на среща в АЕЦ "Козлодуй", обясни Николов.

 

България следва да диверсифицира ядреното си гориво поне на 50% от 2024 г. Целта това да се отмени е България да продължи да бъде зависима от руско ядрено гориво, нищо повече. Имаше среща в Козлодуй. Аз съм присъствал на тази среща и на срещата беше оперативният екип на "Уестингхаус". В процедурата трябваше да се запази екип, който да гарантира диверсификацията на България и да гарантира независимостта, каза той.

 

Според него на някого пречи, че българската енергетика може да е независима. "Има изрична клауза, която споменава, че без лицензиране от страна на Агенцията за ядрено регулиране и спазване на всички мерки за сигурност България не може да има каквито и да е задължения. Не може да има каквато и да е доставка на ядрено гориво. На някой пречи това, че българската енергетика може да е независима и може да не зависи от един конкретен доставчик", коментира бившият министър на енергетиката.

 

Той обясни, че работата по диверсификацията върви отдавна. "Трябваше Агенция за ядрено регулиране и АЕЦ "Козлодуй" да продължат работата си, която тече вече повече от 3 години. Това, което се опитвам да кажа, е нещо много просто - човек с мандат от 2 месеца си позволява да вземе решение, което ще има 5 години ефект напред във времето. Дали това е нормално? Ако трябва да се измерва в пари - е страшно", добави Николов.

Още от "Икономика"

Енергийният министър: Либерализацията на пазара на ток няма да се отрази на домакинствата

За продажбата на реакторите за АЕЦ "Белене" на Украйна Жечо Станков каза, че очаква окончателно експертно становище дали парогенераторите от оборудването биха могли да бъдат използвани у нас

Прочетете повече прочетете повече

Съветът за икономически анализи публикува своя анализ, посветен на присъединяването към ОИСР и българската икономика

Присъединяването към ОИСР води до трайни подобрения в областта на върховенството на закона, борбата с корупцията и качеството на нормативната уредба

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени