Следвайки примера на затруднените компании от дърводобивната промишленост, пътностроителните компании поискаха мораториум върху фалитите за участниците на пазара, предупреждавайки за заплахата от масови затваряния, съобщава РБК. Националната асоциация на инфраструктурните компании (НАИК), която обединява най-големите компании в индустрията - "Нацпроектстрой", "Трансстроймеханизацию", "Автобан" и други - е отправила това искане към руското правителство.
В допълнение към ограничаването на производствата по несъстоятелност, компаниите искат да не се провеждат одити на участниците на пазара до края на 2027 г. и техните ръководители да не бъдат подвеждани под наказателна или субсидиарна отговорност. Пътностроителните компании изпитват "скрит финансов стрес", се отбелязва в обръщението.
До края на първите три месеца на 2026 г. общите вземания на осемте най-големи членове на асоциацията възлизат на над 500 милиарда рубли. Тази цифра се е увеличила със 147,2% на годишна база на фона на забавяния в плащанията по държавни договори. Освен това компаниите страдат от нарастващи разходи и ограничен достъп до финансиране, което може да доведе до "каскадни фалити" в индустрията през следващите две години, заяви НАИК.
Федералната данъчна служба също така поиска десетки участници на пазара да платят общо 9,5 милиарда рубли данъци към бюджета. Както съобщи "Известия", данъчните власти са отправили тези искания към компании, участващи в строителството на магистралите М-12, М-4 "Дон", Р-22 "Каспийски" и други, въз основа на резултатите от заседанията на арбитражния съд за 2024-2025 г. В исковете се твърди, че нарушителите са използвали фиктивен документооборот и фрагментирани вериги от контрагенти, за да отклоняват средства и да намалят данъците.
Според НАИК компаниите забавят плащанията на данъци, защото не получават плащания навреме, въпреки че са завършили необходимата работа. Това води до "парични дупки" и увеличаване на данъчните задължения, които са се увеличили с 31,3% до края на първото тримесечие. За да се справи с този проблем, асоциацията предлага ускоряване на бюджетните плащания по държавни договори, въвеждане на отсрочки на данъци и ограничаване на начисляването на глоби и санкции до завършване на работата.
По-рано беше съобщено, че поради бюджетен недостиг правителството е решило да намали финансирането за пътно строителство и ремонт на федерални магистрали в цялата страна с 11 милиарда рубли през 2026 г. и с още 20 милиарда през 2027 г. Също така беше съобщено, че големи компании от дърводобивната промишленост се готвят да поискат тригодишен мораториум върху фалитите, като оценява кумулативните загуби на индустрията през последните три години на над 15 милиарда рубли.
Източник: The Moscow Times