Сряда, 9 Април, 2025

Пет български компании подписаха с "Уестингхаус" за подкрепа на ядрени проекти в "Козлодуй"

Събитието се проведе в сградата на Американската търговска камара в София

Събитието се проведе в сградата на Американската търговска камара в София
Събитието се проведе в сградата на Американската търговска камара в София Източник: Пресцентър на МЕ

"Уестингхаус Електрик" подписа Меморандуми за разбирателство с ключови български доставчици в подкрепа на предстоящите ядрени проекти, базирани на технологията AP1000, на площадката на АЕЦ "Козлодуй" в Северна България и други проекти в целия регион, съобщават от Министерството на енергетиката.

 

Събитието се проведе в сградата на Американската търговска камара в София в присъствието на министъра на енергетиката Румен Радев, посланика на САЩ в България Кенет Мертен, председателя на комисията по енергетика в НС Делян Добрев и други гости.

 

Петте български компании, подписали меморандумите за разбирателство с "Уестингхаус Електрик", са "Оскар-Ел", "Главболгарстрой", "ЕНПРО Консулт", "ЕнергоСервиз" и "И Кю И България". С това се задълбочава потенциалът за сътрудничество в производството на ключови компоненти, включително системи за контрол и управление, системи за радиационен мониторинг, както и предоставяне на различни инженерни, консултантски и строителни услуги.

 

Министерство на енергетиката
Министерство на енергетиката Източник: Zonanews

Министър Румен Радев коментира, че е изключително доволен, че пет български компании стават част от процеса по изграждането на нова ядрена мощност и изрази очакване скоро към тях да се присъединят и още. Той добави, че изграждането на местна верига за доставки в дългосрочна перспектива е изключително важно за нашия национален интерес, а екипът на Министерството на енергетиката ще направи всичко възможно, за да подпомогне този процес.

Още от "Икономика"

Водещи новини

Съдия отмени ограниченията на Белия дом за Асошиейтед прес

Заповедта на американския окръжен съдия Тревър Макфадън, когото Тръмп назначи по време на първия си мандат, изисква от Белия дом да разреши на журналистите от АП достъп до Овалния кабинет, до Еър Форс едно и събитията, провеждани в Белия дом

Последни новини

Най-четени