Петролът поевтинява с оглед риск от предстояща рецесия

Китай е основен вносител на петрол и едни нови анти Covid мерки могат отново да ограничат икономическата активност

Добив на петрол
Добив на петрол Източник: Twitter/karadine guechi

Петролът поевтинява в началото на европейската търговия с близо 2% с оглед на опасения за забавяне на световната икономика и дори риск от предстояща рецесия, което да влоши перспективите за търсенето на важната енергийна суровина.

 

Повод за тези икономически притеснения дават информациите за подновени противоепидемични ограничения в различни части на Китай, както и растящите случаи на Covid-19 в Южна Корея. Около 30 милиона души в Китай са под някаква форма на ограничения за движение, докато страната се бори с възобновяващи се вирусни огнища, като в Шанхай беше засечен силно заразния подвариант BA.5.2.1 на Омикрон.

 

С оглед на китайската политика за "нулев Covid" има опасения, че предстои въвеждането на нови рестриктивни противоепидемични мерки само седмици, след като в редица големи градове, индустриални и търговски центрове бяха отменени въведените в началото на пролетта локдауни.

 

Трябва да се има предвид, че Китай е основен вносител на петрол и едни нови анти Covid мерки могат отново да ограничат икономическата активност в страната и да намалят търсенето/потреблението на важни енергийни суровини, включително на петрол.

 

В същото време рекордната инфлация и енергийната криза в Европа са предпоставки за все по-слаб икономически растеж на фона на очакваното по-късно този месец първо от 11 години насам повишение на лихвите от страна на ЕЦБ.

 

Вчера вицепрезидентът на ЕК Валдис Домбровскис сигнализира, че в четвъртък Комисията ще ревизира отново надолу прогнозата си за икономическия растеж в еврозоната, като в същото време ще повиши оценката си за инфлацията.


Около 10.00 часа българско време фючърсите на петрол Брент поевтиняват с 1,80% към 105,20 долара за барел, а фючърсите на американския лек суров петрол WTI - с 2% към 102 долара за барел.

 

Подкрепа за поевтиняването на петрола оказва и вчерашната новина, че руски съд е отменил предишно решение да бъдат спрени за 30 дни операциите на Каспийския тръбопроводен консорциум (KTK), осигуряващ износа на казахстански петрол през Черно море, равняващ се на 1% от глобалните доставки, и вместо това го глоби с 200 000 рубли (3300 долара).

 

Освен това президентът Джо Байдън ще посети тази седмица Саудитска Арабия на фона на усилията за сваляне на енергийните цени. Спадът на петролните фючърси обаче е ограничен от постоянните опасения за доставките в световен план, тъй като големите производители имат ограничен допълнителен производствен капацитет, като в същото време руските доставки остават подвластни на западните санкции, наложени заради нахлуването на Москва в Украйна.

Още от "Икономика"

Въпреки договора на Радев, "Боташ" с рекордна загуба от $1 млрд.

Докладът показва, че загубите сред държавните икономически предприятия рязко нарастват при политики за контрол на цените, насочени към защита на домакинствата от по-високи енергийни разходи

Прочетете повече прочетете повече

Съоснователят на "Лукойл" Леонид Федун е продал своя дял в компанията

По време на среща с ръководители на енергийни компании на Икономическия форум в Санкт Петербург през 2012 г., Путин се поинтересува за дела на капитала на Лукойл, държан от чуждестранни инвеститори. "Петдесет процента се държат от чуждестранни инвеститори", каза главният изпълнителен директор и съсобственик на компанията Вагит Алекперов.

Прочетете повече прочетете повече

Меморандум укрепва стратегическото партньорство между България и Италия в енергийния сектор

Министърът на енергетиката Жечо Станков и председателят на Конфиндустрия България Роберт Санторели положиха подписи под документа, разширяващ възможностите за взаимодействие

Прочетете повече прочетете повече

Пресметнато от икономистите: 44% от брутната ни заплата през 2026 г. ще отиват за данъци

България е имала подобно високо данъчно-осигурително бреме и резултатът беше печален – насърчи се огромна сива икономика, бюджетните дефицити бяха постоянни и растящи, икономиката стагнираше, безработицата се увеличаваше, чужди инвестиции ни подминаваха

Прочетете повече прочетете повече

Три четвърти от руските въглищни компании са губещи

Според Националния комитет по въглищата кризата се е влошила, след като Владимир Путин започна войната в Украйна през 2022 г., когато Русия загуби някои от традиционните си експортни пазари, включително Европейския съюз, а световните цени на въглищата паднаха значително

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени