Пламен Димитров: Поне 750 лв. трябва да бъде минималната заплата

По думите му няколко хиляди души в тежката индустрия може да останат без работа през януари

Пламен Димитров
Пламен Димитров Източник: КНСБ

"Поне 750 лв. трябва да бъде минималната заплата. Смятаме, че всички пенсии трябва да пораснат с 15%. Двойно повече хора трябва да бъдат подпомагани с енергийни помощи. 2 млн. българи имат нужда от тях, а в момента помощи получават 375 000 лица и семейства". Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в студиото на "Офанзива" по NOVA NEWS.

 

По думите му в тежката индустрия има предприятия, които обмислят след нова година да започнат масови съкращения - повече от 10%. Това значи, че няколко хиляди души могат да останат през работа още през януари. Това обаче може да бъде овладяно, ако бизнесът бъде подкрепен.

 

Според него водата трябва да излезе от регулация на КЕВР. "Всички въглищни централи трябва да бъдат извадени на свободния пазар, а само АЕЦ "Козлодуй" да остане на регулирания пазар. Така няма да има никакво увеличение на цената на тока. Подозирам, че зад мораториума стои намерение за рокади в КЕВР", посочи той.

 

И допълни, че в тока вече имаме задлъжнялост от 500 млн. лв. на всички мрежови оператори и енергоразпределителните дружества. "Илюзорно е усещането, че мораториума ще реши проблемите. Имам опасения, че увеличението на топлофикациите от 1 април няма да е 20-25%, а ще бъде двойно", прогнозира Димитров.

 

Още от "Икономика"

Министърът на енергетиката ще проведе във вторник работно посещение в АЕЦ "Козлодуй"

Ще бъдат обсъдени текущата експлоатация на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй", влиянието на ниското ниво на р. Дунав върху работата на централата, както и предприетите от МЕ мерки за гарантиране сигурността на електроенергийната система

Прочетете повече прочетете повече

Регулаторната комисия за съобщенията иска проверка на "Еконт" от Комисията за потребителите заради нови цени

Дотук се стига, след като в уведомителното писмо от "Еконт Експрес" до КРС няма приложени данни и доказателства за наличието на обективни икономически фактори, обосноваващи увеличението, съобщиха от комисията

Прочетете повече прочетете повече

АЕЦ "Козлодуй" продължава да работи с натоварване съгласно графика за електропроизводство

Към момента, ако се запазят средните стойности на понижаване на нивото на р. Дунав от изминалата седмица, не се очаква да се предприемат действия по значително намаляване на мощността на производство на АЕЦ "Козлодуй"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени