Предлагат отлагане с година либерализацията на цените на тока за бита

Това се съдържа в позиция на КТ "Подкрепа" изпратена до медиите

Битови сметки за ток, еленергия
Битови сметки за ток, еленергия Източник: Zonanews

КТ "Подкрепа" настоява либерализацията на цените на тока за битовите потребители да бъде отложена поне с една година заради високата инфлация и равнището на доходите спрямо необходимата издръжка на живот. Позицията си синдикатът разпространи в позиция до медиите.

 

Оттам настояват и за ясен механизъм за определяне на цената за всички битови потребители и начина на компенсиране на битовите потребители за преходния период между регулирани цени и борсови цени на електроенергията, който да защити максимално потребителите от чувствителен скок в цената.

 

КТ Подкрепа (Конфедерация на труда
КТ Подкрепа (Конфедерация на труда "Подкрепа") Източник: Zonanews

Синдикатът поиска и гаранции, че такива компенсации са финансово обезпечени. Те акцентират и че трябва да бъде премахнат автоматичният механизъм за увеличение на цената на електроенергията на база инфлация, който е в интерес единствено на доставчиците, но не и на потребителите. 

 

Нормативната уредба не гарантира прозрачност, предсказуемост и сигурност за потребителите - каква ще е цената на електроенергията за преходния период. Нормативната база регламентира ред и условия, които не създават достатъчна защита от прекомерно увеличение на цените на електроенергията за бита, като това ще се извършва с акт на МС или със Закона за ДБ.

 

Вероятно цената на тока за бита се поставя в пряка зависимост от възможностите на бюджета и на Фонда "Сигурност на електроенергийните системи". Многото "може" в ЗЕ предполагат, че защитата на битовите потребители може да се окаже неефикасна, посочват от КТ "Подкрепа".

Още от "Икономика"

Министър Жечо Станков: България има шанс да се превърне в балансираща мощност за целия регион - чрез изграждането на нов

Новите реалности в енергетиката изискват не просто адаптация, а категорична устойчивост на системата, подчерта министърът на енергетиката

Прочетете повече прочетете повече

Красен Кръстев: Договорът на "Булгаргаз" с турската компания "Боташ" не е изгоден за България и за него няма икономическ

Унгария, Молдова, Словакия и Австрия показват калкулация, че доставка на природен газ през Германия е много по-евтина от тази, която предлага България през договора с "Боташ" и дори когато сваляме цената с 30 процента, каза Жечо Станков

Прочетете повече прочетете повече

Взаимодействието на АЕЦ "Козлодуй" с местната общност – във фокуса на международна среща

Централата посрещна делегация от Словакия, включваща представители на ядрени компании – оператора на АЕЦ "Бохунице" и АЕЦ "Моховце", "Словенске електрарне", дружеството JAVYS

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени