През януари и февруари износът ни спада с 11.4%

Основни търговски партньори на България са Турция, САЩ, РСМ, Китай, Сърбия, Обединеното кралство и Гибралтар, които формират 50.6% от износа за трети страни

Export-Import (внос-износ)
Export-Import (внос-износ) Източник: Zonanews

През периода януари - февруари 2024 г. износът на стоки от България за трети страни намалява с 9.3% в сравнение със същия период на 2023 г. и е на стойност 4 465.0 млн. лева, показват данните на НСИ.

 

Основни търговски партньори на България са Турция, Съединените американски щати, Република Северна Македония, Китай, Сърбия, Обединеното кралство и Гибралтар, които формират 50.6% от износа за трети страни.

 

През февруари 2024 г. износът на стоки от България за трети страни намалява със 7.1% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 2 318.0 млн. лева.

 

Национален статистически институт (НСИ)
Национален статистически институт (НСИ) Източник: Zonanews

При износа, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, най-голям ръст е отбелязан в секторите "Химични вещества и продукти" (12.9%) и "Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)" (7.9%). Най-голям спад се наблюдава в сектор "Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн" (47.6%).

 

Вносът на стоки в България от трети страни през периода януари - февруари 2024 г. намалява с 13.2% в сравнение със същия период на 2023 г. и е на стойност 5 886.5 млн. лева (по цени CIF). Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Турция, Китай, Руската федерация и Украйна.

 

През февруари 2024 г. вносът на стоки в България от трети страни намалява със 7.6% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 2 975.4 млн. лeвa.

 

При вноса, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, най-голямо увеличение е отчетено в сектор "Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход" (6.2%). Най-голям спад се наблюдава в сектор "Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)" (27.1%).

 

Външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) на България с трети страни за периода януари - февруари 2024 г. е отрицателно и е в размер на 1 421.5 млн. лева.

 

През февруари 2024 г. външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) с трети страни също  е отрицателно и е на стойност 657.4 млн. лева.

 

Търговия със стоки на България с трети страни и ЕС - общо

През периода януари - февруари 2024 г. от България общо са изнесени стоки на стойност  12 808.8 млн. лв., което е с 11.4% по-малко в сравнение със същия период на 2023 година.

 

През февруари 2024 г. общият износ на стоки възлиза на 6 567.3 млн. лв. и намалява със 7.5% спрямо същия месец на предходната година.

 

През периода януари - февруари 2024 г. общо в страната са внесени стоки на стойност 15 097.0 млн. лв. (по цени CIF), или с 6.8% по-малко спрямо същия период на 2023 година.

 

През февруари 2024 г. общият внос на стоки намалява с 5.4% спрямо същия месец на предходната година и възлиза на 7 629.2 млн. лева.

 

Общото външнотърговско салдо (износ FOB - внос CIF) е отрицателно за периода януари - февруари 2024 г. и е на стойност 2 288.2 млн. лева. През февруари 2024 г. общото външнотърговско салдо (износ FOB - внос CIF) също е отрицателно и е на стойност 1 061.9 млн. лева.

 

 

Още от "Икономика"

Министър Жечо Станков: България има шанс да се превърне в балансираща мощност за целия регион - чрез изграждането на нов

Новите реалности в енергетиката изискват не просто адаптация, а категорична устойчивост на системата, подчерта министърът на енергетиката

Прочетете повече прочетете повече

Красен Кръстев: Договорът на "Булгаргаз" с турската компания "Боташ" не е изгоден за България и за него няма икономическ

Унгария, Молдова, Словакия и Австрия показват калкулация, че доставка на природен газ през Германия е много по-евтина от тази, която предлага България през договора с "Боташ" и дори когато сваляме цената с 30 процента, каза Жечо Станков

Прочетете повече прочетете повече

Взаимодействието на АЕЦ "Козлодуй" с местната общност – във фокуса на международна среща

Централата посрещна делегация от Словакия, включваща представители на ядрени компании – оператора на АЕЦ "Бохунице" и АЕЦ "Моховце", "Словенске електрарне", дружеството JAVYS

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени