Примка на шията на "Газпром": Европа и Китай се договориха да купуват повече газ от Катар вместо от Русия

Катарският газ ще замени руския газ в Европа, доставките на който миналата година паднаха до нивата от времето на Леонид Брежнев (70-те години на 20 век)

Втечнен газ от Катар
Втечнен газ от Катар Източник: Tomohiro Ohsumi/Bloomberg

Докато Владимир Путин убеждава Китай да построи нов газопровод "Силата на Сибир-2" и предлага Германия да "завърти крана", за да пусне "Северен поток 2", китайските и европейските вносители на газ увеличават покупките от Катар.

 

Според  Bloomberg  катарската държавна корпорация QatarEnergy се готви да подпише нови договори за доставка на втечнен природен газ за Китай и Европейския съюз.

 

Един от най-големите износители на втечнен природен газ в света, QatarEnergy, вече има 27-годишен договор с китайската CPCC. След това планира да сключи подобна сделка със Sinopec, втората по големина петролна и газова компания в Китай по отношение на производството.

 

Освен това са планирани сделки с европейски и американски водещи компании - френската TotalEnergies, италианската Eni, британско-холандската Shell, както и американските ConocoPhillips и ExxonMobil. Всички те преди това получиха акции в North Field, от което ще се доставя газ на клиентите им.

 

Катарският газ ще замени руския газ в Европа, доставките на който миналата година паднаха до нивата от времето на Леонид Брежнев (70-те години на 20 век). "Газпром" е експортирал само 28 млрд. куб.м. на някога най-големия пазар за продажби (европейския, бел. ред.), което е най-ниският обем от 1975-80 г. насам.

 

През 2024 г. доставките чрез "Силата на Сибир" могат да нараснат до около 30 млрд. куб.м., но дори когато газопроводът работи с пълен капацитет - 38 млрд. куб.м годишно - той ще компенсира само малко повече от 1/5 от предишния си износ за Европейския съюз.

 

Путин предложи на Китай да увеличи вноса на газ до 100 млрд. куб.м. годишно. Но две срещи с китайския президент Си Дзинпин, през март и октомври, бяха неубедителни: Пекин не подписа договор за изграждането на "Силата на Сибир-2".

 

Китай не е склонен да инвестира и един юан в новия газопровод, предлагайки на Русия да плати изцяло многомилиардната строителна сметка, а също така изисква отстъпки за руския газ, заяви източник, запознат със ситуацията в Москва, пред The South China Morning Post.

 

"Пекин много добре разбира, че може да диктува условията си и че е в много по-силна позиция (от Русия)", обясни източникът. "Когато става въпрос за строителство, Пекин иска да се увери, че няма рискове или разходи за него. Русия е страната, която ще плати сметката в пълен размер".

Още от "Икономика"

През май трябва да започне строителството на първото трасе от Вертикалния газов коридор, съобщи енергийният министър Жеч

Енергийният министър инспектира доставените в страната ни 4000 тръби - те вече се извозват до всички седем площадки по трасето на бъдещия газопровод

Прочетете повече прочетете повече

"Икономиката се приближава към критична точка". Растежът на руската индустрия се забави почти до нула

Индустрията е подложена на натиск от високия лихвен процент на Централната банка и засилването на санкциите. санкциите са подготвили почвата за криза в стила на късния Съветски съюз от 80-те години на миналия век

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени