Продажбите на нови автомобили в България бележат 38% ръст за тримесечието

Купените превозни средства са 12 814 срещу 9271 за първото тримесечие на миналата година

Нови автомобили, автомобилен салон
Нови автомобили, автомобилен салон Източник: Zonanews

Продажбите на нови леки и лекотоварни автомобили (категория М1 и N1) през първите три месеца на годината бележат ръст от малко над 38%, показват данните на "Пътна полиция" за регистрациите за периода. Купените превозни средства са 12 814 срещу 9271 за първото тримесечие на миналата година.


При употребяваните леки и лекотоварни автомобили ръстът в регистрациите е малко над 20%. Общият брой купени коли втора ръка е 57 173. Запазва се тенденцията над 70% от тях да са на възраст над 10 години.


Към днешна дата на всеки купен нов лек и лекотоварен автомобил в България се падат 4.4 втора ръка. Миналата година този показател е бил едно към 5.1.

Още от "Икономика"

Скот Бесънт: САЩ няма да подновят изключението от санкциите за иранския и руския петрол

Бесънт направи това изявление в момент, когато светът е на ръба заради войната на САЩ и Израел в Иран, а световните енергийни пазари са "в капан" заради затварянето на Ормузкия проток

Прочетете повече прочетете повече

Китай ускорява износа на електромобили и високотехнологични превозни средства на фона на вътрешен ценови натиск

Паралелно с електромобилите китайските компании инвестират и в нови технологии. "Спън" (Xpeng) планира да започне масово производство на летящи автомобили през 2027 г.

Прочетете повече прочетете повече

Фискалният съвет с реалистичен, песимистичен и силно песимистичен сценарии за българската икономика през 2026 г.

Реалистичната прогноза се основава на ключовото предположение, че военният конфликт в Близкия изток ще бъде относително краткотраен, продължаващ най-много до средата на 2026 г.

Прочетете повече прочетете повече

Украйна призова Съединените щати да върнат санкциите върху руския петрол

Припомняме, че вчера САЩ отмениха ограниченията на санкциите върху закупуването на руски петрол и петролни продукти, транспортирани по море, за 30 дни, въпреки предишните публични уверения на Вашингтон да не подновява съответните лицензи

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени