Проектът на Путин за газов хъб в Турция е на ръба на провал

Толкова малко газ Москва не е продавала на Европа от средата на 70-те години на миналия век

Путин и руския газ
Путин и руския газ Източник: ЮФ

Амбициозният проект на Путин за създаването на газов хъб в Турция, който отново би отворил за Газпром европейския и световен пазар, е на границата на провала. 

 

Макар че от момента, когато Путин обяви идеята за създаването на хъба да мина почти година, руско-турските преговори буксуват и са съпроводени с разногласия, съобщава Ройтерс като се позовава на два източника, запознати с казуса. 

 

Според единият, спорът се върти основно около въпросите за управлението. "Водят битка за това кой да управлява хъба", пояснява източникът на агенцията. 

 

Другият събеседник на Ройтерс, който е близък до Газпром, е потвърдил за проблема - и според него управлението на бъдещия хъб е в основата на разногласията. 

 

Газовият хъб, който по замисъла на Кремъл би могъл да се захранва с руски газ по "Турски поток" и по "Син поток", е жизнено нужен на Газпром - руският монополост загуби европейския пазар, а след взревяването на "северен поток" няма никаква възможност да се върне на него в обозрима перспектива. 

 

Опитите за договаряне с Китай удрят на камък. По време на посещението на Си Цзинпин в Москва Путин предложи да доставя за Китай 100 млрд. куб.метра газ ежегодно - 6 пъти повече, отколкото сега. Но китайският президент така и не подписа дългоочаквания договор за строителството на тръбопровода "Силата на Сибир-2", а одобри алтернативен проект за доставката на туркменски газ. 

 

През първата половина на тази година Газпром е продал в Европа едва 12,1 млрд. куб.метра природен газ - три пъти по-малко, отколкото през миналата година, която беше най-лошата в историята ан компанията. 

 

Ако текущите обеми се съхранят, то в края на 2023 г. Европа ще получи около 24 млрд. куб. метра газ от Русия при 62 млрд. куб. метра през 2022 г. и 170-180 млрд. куб. метра в рекордните за Газпром 2017-2019 г.

 

Толкова малко газ Москва не е продавала на Европа от средата на 70-те години на миналия век. През 1975 г. обемът на съветския газов експорт е бил около 19,3 млрд. куб. метра. 

Още от "Икономика"

Министър Жечо Станков във Вашингтон: България затвърждава позицията си на сигурен партньор в трансатлантическото енергий

Енергийният министър представи напредъка по два от ключовите проекти с национално и регионално значение – изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй" и реализацията на Вертикалния газов коридор

Прочетете повече прочетете повече

Задълбочаване на сътрудничество в енергетиката и високите технологии обсъди министър Станков с членове на Камарата на пр

Геостратегическата роля на България като балансираща мощност и транзитен енергиен хъб в направленията юг-север и изток-запад бе акцент в разговора на министър Станков с конгресмен Браян Маст, председател на Комисията по външни работи

Прочетете повече прочетете повече

България договори стратегическо партньорство за осигуряване на финансиране за изграждането на 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлоду

Министър Жечо Станков: Споразумението с американската банка Citi е съществена стъпка за гарантиране на енергийна независимост и дългосрочна стабилност

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени