Провал на правителството с внасянето на Стратегическия план за земеделието до 2027 г.

Част от предложенията в него предизвикват остро недоволство сред фермерите

Земеделие
Земеделие Източник: Zonanews

България ще поиска от Европейската комисия разрешение да внесе със закъснение проекта си на Стратегически план за развитие на земеделието до 2027 г.. Според европейските регламенти националният план трябваше да е готов до 1 януари 2022 г.

 

Поради политическата криза, трикратните парламентарни избори и дългото управление от служебно правителство обаче документът все още не е готов, а част от предложенията в него предизвикват остро недоволство сред фермерите.

 

След промяна в едно от основните Споразумение на ЕС през лятото на т.г., Стратегическият план вече не отговаря на екологичните изисквания както на европейското, така и на българското законодателство. От екоминистерството дават да се знае, че документът няма да получи зелена светлина за екологична оценка, задължителна за Стратегическия план, освен ако не бъде преработен. в Стратегическия план трябва да се съобразят различните стратегии в областта на екологията на ЕС – за биологичното разнообразие, От фермата до трапезата, Зелената сделка.

 

Изискванията включват 50% намаляване риска от пестициди, 25% биологично земеделие до 2030 г, намаляване с 50% продажбите на антимикробни средства по отношение на животните и аквакултурите, намаляване на загубите на хранителни вещества с 50% като същевременно се гарантира и невлошаването на плодородието на почвата, намаляване на торовете с поне 20% до 2030 г., връщане на най-малко 10% от земеделските площи с ландшафтни характеристики  и др.

 

"Ако едно време от директните плащания бяха безусловни и гарантирани за стандартните земеделски производители, в момента има т.нар. изпълнение на изискванията на екологична устойчивост. На практика всяко стопанство, за да получава базовото си плащане, трябва да отговаря на екоизискванията, а се предвижда те да бъдат увеличени – до 7% екологично насочени площи на ниво стопанство", коментират от земеделското министерство. 

 

Последното за тази година заседание на тематичната работна група е на 21 декември. На него фермерите ще обсъждат една от най-спорните теми относно таваните на субсидиите. Съпредседателят на Националната овцевъдна асоциация Симеон Караколев посочи, че от бранша недвусмислено са заявили позиция в тематичната работна група, че за държавата е много по-добре да бъде изработено правилно и съответно да бъде по-добре прилагано.

Още от "Икономика"

През май трябва да започне строителството на първото трасе от Вертикалния газов коридор, съобщи енергийният министър Жеч

Енергийният министър инспектира доставените в страната ни 4000 тръби - те вече се извозват до всички седем площадки по трасето на бъдещия газопровод

Прочетете повече прочетете повече

"Икономиката се приближава към критична точка". Растежът на руската индустрия се забави почти до нула

Индустрията е подложена на натиск от високия лихвен процент на Централната банка и засилването на санкциите. санкциите са подготвили почвата за криза в стила на късния Съветски съюз от 80-те години на миналия век

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени