Путин подари на Китай $18 млрд. чрез отстъпки в цената на петрола

Само през първата половина на тази година доставките на петрол от Русия за Китай са се увеличили с 5% и са надхвърлили 55 милиона тона

Руски нефт, руски петрол
Руски нефт, руски петрол Източник: Depositphotos

Рекордните покупки на руски петрол вместо доставки от други страни производителки на петрол са облагодетелствали Китай с милиарди долари, заяви главният изпълнителен директор на "Роснефт" Игор Сечин по време на VI Руско-китайски енергиен бизнес форум.

 

"Според нашите оценки от януари 2022 г. до юни 2024 г. икономическият ефект за Китай от вноса на руски петрол в сравнение с покупките от доставчици от Близкия изток е от $14 до $18 млрд.", каза Сечин.

 

Игор Сечин
Игор Сечин Източник: Роснефт

Русия, според него, се е превърнала в основен доставчик на петрол за Китай, изпреварвайки Саудитска Арабия, и обмисля възможността за по-нататъшно увеличаване на износа. "Само през първата половина на тази година доставките на петрол от Русия за Китай са се увеличили с 5% и са надхвърлили 55 милиона тона", съобщи Сечин.

 

В допълнение към петрола, Русия е продала 40 милиарда кубически метра газ (включително втечнен природен газ) на Китай миналата година, както и повече от 100 милиона тона въглища. "В резултат на това страната ни осигури почти 20% от вноса на енергия в Китай в стойностно изражение", съобщи Сечин, цитиран от Интерфакс.

 

Отстъпките за петрола, които петролните компании са принудени да дават след началото на войната, позволяват на Китай да спести милиарди долари, писаха по-рано експерти от института "Гайдар". 

 

Китай
Китай Източник: 24 tehno

Китай получи максималната отстъпка през лятото на 2022 г. - тя достигна 16% спрямо други доставчици. В края на 2022 г. отстъпката намаля до 4-9%, а след това отново започна да расте, след като ЕС наложи ембарго върху руският петрол. През май 2023 г. отстъпката за Китай беше 11%, до края на миналата година тя намаля до 4%.

 

През май 2024 г., според Argus, руският клас Urals струва 79,75 долара за барел в Китай, което е с 2,2%, или с 1,79 долара по-малко от референтната марка Brent.

 

Противно на надеждите на Кремъл и изявленията на президента Владимир Путин за безпрецедентно стратегическо партньорство с Китай, след началото на войната с китайските компании възникнаха трудност.

 

Китайците за пореден път потвърдиха славата на твърди и безкомпромисни преговарящи, казаха правителствени източници пред "Комерсант". "Китайците искат всичко и за предпочитане безплатно", обясни един от източниците.

 

Миналата година взаимният търговски оборот между Русия и Китай достигна рекордните $240 млрд., добавяйки 26,2%. В същото време Китай купува основно гориво от Русия - на него се падат 70% от доставките. След въглеводородите, най-големите търговски артикули включват също черни метали, мед, никел, алуминий и дърво. 

 

Източник: The Moscow Times

Още от "Икономика"

През май трябва да започне строителството на първото трасе от Вертикалния газов коридор, съобщи енергийният министър Жеч

Енергийният министър инспектира доставените в страната ни 4000 тръби - те вече се извозват до всички седем площадки по трасето на бъдещия газопровод

Прочетете повече прочетете повече

"Икономиката се приближава към критична точка". Растежът на руската индустрия се забави почти до нула

Индустрията е подложена на натиск от високия лихвен процент на Централната банка и засилването на санкциите. санкциите са подготвили почвата за криза в стила на късния Съветски съюз от 80-те години на миналия век

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени