Събота, 5 Април, 2025

Путин превърна Русия в китайски суровинен придатък, подари на Пекин $9 млрд. чрез петролни отстъпки

Освен суровини, Китай не купува почти нищо друго от Русия

Владимир Путин и Си Цзинпин
Владимир Путин и Си Цзинпин Източник: Прессекретариат на Президента на РФ

Обръщането на руските петролни потоци на изток след западните санкции и европейското ембарго доведе до многомилиардни загуби за руските петролни компании. Принудителните отстъпки, които те дават, за да продават нефта си на Китай, им струваха $9 млрд. загубени приходи. От март до декември 2022 г. общата отстъпка, предоставена на китайските купувачи на руски петрол, възлиза на $5,3 млрд., а през януари-септември 2023 г. - още $3,7 млрд., според експерти от института "Гайдар". 

 

Продажбата на петрол на Китай с отстъпка започна след нахлуването в Украйна. "До април 2022 г. нямаше значими отклонения в средните цени на руския петрол спрямо доставките от други страни", се казва в доклада на института "Гайдар". Китай получи максималната отстъпка през лятото на 2022 г.: тя достигна 16% в сравнение с други доставчици. В края на 2022 г. размерът на отстъпката намаля до 4-9% и след това отново започна да расте, след като ЕС наложи ембарго върху руските доставки на нефт, затваряйки някога най-големия експортен пазар за компании от РФ. През май 2023 г. отстъпката за Китай достигна 11%. А от юни насам отново намалява и по данни за септември-октомври е около 4%.

 

Руски петрол, руски нефт
Руски петрол, руски нефт Източник: РИА Новости

Петролът е основната стока, която Китай купува от Русия: той представлява почти половината от износа, или $49,2 млрд. от $106 млрд., колкото е общият им стокообмен. Физическият обем на доставките през януари-октомври 2023 г. достигна 88,5 млн. тона, с 23% по-висок от нивата от миналата година и с 35% по-висок от предвоенните нива.

 

Въпреки заявленията на руските власти, че Русия вече не е "икономика бензиноколонка", горивата представляват 70% от търговията с Китай. В допълнение към петрола, през първите 10 месеца на 2023 г. Русия е продала 86 млн. тона въглища на Китай (+ 93% в сравнение с 2021 г.), 7,11 млн. тона втечнен газ (+ 87% в сравнение с 2021 г.), както и повече от 11 млн. тона петролни продукти (увеличение от 5-7 пъти, в зависимост от вида).

 

Доставките на въглища за Китай през 2022 г. също са били извършвани с отстъпки, припомня институтът "Гайдар", но от второто тримесечие на 2023 г. отстъпките изчезнаха и цените са същите като тези на другите доставчици. Освен суровини, Китай не купува почти нищо друго от Русия. Освен въглеводороди, в най-големите сделки са включени и черни метали, мед, никел, алуминий и дървен материал. Общият търговски оборот с Китай се е увеличил с 60% в сравнение с предвоенната 2021 г. и до края на годината може да достигне $225 млрд. долара, изчислява институтът "Гайдар".

 

Владимир Путин и Си Цзинпин
Владимир Путин и Си Цзинпин Източник: Прессекретариат на Президента на РФ

"Руско-китайските отношения на всеобхватно и стратегическо партньорство са на безпрецедентно високо ниво", заяви Владимир Путин през ноември. Месец по-рано той похвали китайския президент Си Дзинпин, наричайки го "признат световен лидер", който "гледа към бъдещето". В действителност, след началото на войната и санкциите възникнаха трудности с китайските компании: китайците отново потвърдиха славата на твърдите и безкомпромисни преговарящи, съобщиха източници в правителството пред "Комерсант". "Китайците искат всичко, за предпочитане безплатно", обясни един от източниците.

 

Източник: The Moscow Times

Още от "Икономика"

През май трябва да започне строителството на първото трасе от Вертикалния газов коридор, съобщи енергийният министър Жеч

Енергийният министър инспектира доставените в страната ни 4000 тръби - те вече се извозват до всички седем площадки по трасето на бъдещия газопровод

Прочетете повече прочетете повече

"Икономиката се приближава към критична точка". Растежът на руската индустрия се забави почти до нула

Индустрията е подложена на натиск от високия лихвен процент на Централната банка и засилването на санкциите. санкциите са подготвили почвата за криза в стила на късния Съветски съюз от 80-те години на миналия век

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени