Разширяват газовото хранилище "Чирен"

Проектът цели увеличаване на капацитета за съхранение на природен газ до 1 млрд. м3 и на дневните капацитети на добив и нагнетяване до 8-10 млн. м3/д.

Булгартрансгаз, газохранилище "Чирен"
Булгартрансгаз, газохранилище "Чирен" Източник: Zonanews

"Булгартрансгаз" ЕАД и Европейската изпълнителна агенция по климат, инфраструктура и околна среда (CINEA) подписаха грантовото споразумение за финансиране на разширението на подземното газово хранилище (ПГХ) "Чирен", съобщиха на сайта на българското енергийно дружество.

Подписването на споразумението беше отбелязано на официална церемония в Люксембург на 27 юни в рамките на Съвета на ЕС по транспорт, телекомуникации и енергетика. Изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" ЕАД Владимир Малинов получи споразумението от Комисаря по енергетика на ЕС г-жа Кадри Симсон.

През 2021 г. Европейската комисия включи разширението на подземното газово хранилище Чирен в 5-я списък на проекти от общ интерес за ЕС, а на 27 януари 2022 г. обяви, че е постигнато съгласие сред държавите членки за финансиране по Механизма за свързване на Европа (CEF).

Разширението на ПГХ Чирен е един от одобрените пет енергийни проекта и единственият от областта на природния газ за финансиране със средства от ЕС. Съгласно грантовото споразумение за реализацията на проекта се отпуска съфинансиране в размер до около 78 млн. евро по CEF.

Газохранилище
Газохранилище "Чирен" Източник: Zonanews

Проектът цели увеличаване на капацитета за съхранение на природен газ до 1 млрд. м3 и на дневните капацитети на добив и нагнетяване до 8-10 млн. м3/д.

Г-н Малинов подчерта, че разширението на ПГХ "Чирен" е в синергия с терминалите за втечнен газ в региона, в т.ч. терминала в Александруполис, в който "Булгартрансгаз" участва с 20% от акционерния капитал на проектната компания "Газтрейд" С.А.

Според изпълнителния директор на "Булгартрансгаз" ЕАД съчетанието на проекта със значителните капацитети за пренос в точките на свързване със съседните страни обуславя важността на хранилището в регионален аспект и потенциала за ръст на услугите по пренос и съхранение на газ на чисто търговска основа. От съществена важност е и възможността за търгуване на количествата за добив и нагнетяване на платформата на "Газов хъб Балкан" ЕАД.

Целевите параметри за разширение на хранилището ще бъдат постигнати чрез изграждане на надземни съоръжения, сондажи и газопровод с дължина около 45 км.

Избраният подход за реализиране на проекта за разширение на хранилището позволява нормалната му експлоатация през целия период на планираните дейности до въвеждане в експлоатация на новата инфраструктура. Планира се поетапното въвеждане в експлоатация на инфраструктурата да завърши до края на 2024 г.

Разширението на Чирен е от първостепенна важност не само заради ролята си на източник на газ при прекъсване на доставките. В тази връзка плановете за динамично развитие на газовата инфраструктура в региона обуславят необходимостта от съответстващото развитие и разширение на ПГХ "Чирен". Наличието на достатъчен капацитет за съхранение и съответно за добив и нагнетяване на газ е от ключово значение за успешното навлизане на пазара на алтернативни източници на природен газ, включително на втечнен природен газ (LNG).

Новите технически параметри на ПГХ "Чирен" ще имат принос за изпълнението на ключови общоевропейски приоритети за диверсификация на източниците на природен газ, гарантиране на сигурността на снабдяването, осигуряване на допълнителна гъвкавост, повишаване на пазарната интеграция и стимулиране на конкуренцията.

Проектът за разширение на "Чирен" е в унисон с политиката на Европейската комисия по отношение на повишаването на енергийната устойчивост, представена чрез плана REPowerEU.

Още от "Икономика"

Министър Жечо Станков: България има шанс да се превърне в балансираща мощност за целия регион - чрез изграждането на нов

Новите реалности в енергетиката изискват не просто адаптация, а категорична устойчивост на системата, подчерта министърът на енергетиката

Прочетете повече прочетете повече

Красен Кръстев: Договорът на "Булгаргаз" с турската компания "Боташ" не е изгоден за България и за него няма икономическ

Унгария, Молдова, Словакия и Австрия показват калкулация, че доставка на природен газ през Германия е много по-евтина от тази, която предлага България през договора с "Боташ" и дори когато сваляме цената с 30 процента, каза Жечо Станков

Прочетете повече прочетете повече

Взаимодействието на АЕЦ "Козлодуй" с местната общност – във фокуса на международна среща

Централата посрещна делегация от Словакия, включваща представители на ядрени компании – оператора на АЕЦ "Бохунице" и АЕЦ "Моховце", "Словенске електрарне", дружеството JAVYS

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени