Росен Христов: Постигнахме договореност с Гърция за двойно повече газ от LNG терминала в Александруполис

Това означава, че страната ни ще има възможност да внася чрез интерконектора ICGB освен азерския газ - 1 милиард кубически метра годишно, и още толкова втечнен

Росен Христов
Росен Христов Източник: МЕ

Постигнахме принципна договореност капацитетът, който е резервиран от страна на България от изграждащия се терминал за втечнен газ в гръцкото пристанище Александруполис, да бъде удвоен - от 500 милиона на 1 милиард кубични метра. Това обяви енергийният министър Росен Христов след среща при президента с представители на ръководствата на компаниите Gaztrade и Copelouzos Group.

 

Това означава, че страната ни ще има възможност да внася чрез интерконектора ICGB освен азерския газ - 1 милиард кубически метра годишно, и още толкова втечнен. Това количество покрива две трети от потреблението на синьо гориво в България.

 

Сред темите на срещата са възможностите за увеличаване на количествата природен газ за България, които страната ни ще получава през Гърция чрез терминала в Александруполис. В разговора участваха и министър-председателят на служебното правителство Гълъб Донев, представители на ръководствата на "Булгаргаз" и на "Булгартрансгаз".

 

"На фона на задълбочаващата се криза с доставките на газ за нас е от изключителна важност терминалът в Александруполис да бъде завършен в срок", заяви държавният глава. Служебният кабинет ще открие търгове за доставка на природен газ в средносрочен и дългосрочен план, но решението за подписване на договори ще бъде оставено на следващото редовно правителство, обяви на срещата Румен Радев.

 

Това е втората среща в рамките на година, което е достатъчно красноречив факт за важността на изграждащия се терминал за втечнен газ в Александруполис. България е акционер с 20% в терминала и има резервиран капацитет за следващите 10 години. Този проект е от решаващо значение не само за задълбочаване на стратегическото партньорство между България и Гърция, но той е от особена значимост за гарантиране на икономическата стабилност на Балканите, в Централна и Източна Европа, чрез постигане на реална диверсификация, сигурност на доставките и конкуренция, отбеляза Радев.

 

Постигането на това изисква терминалът да бъде свързан и с междусистемната газова връзка между България и Гърция, който трябва да свърже двете страни от 1 октомври. Освен завършването на терминала в срок, посочи президентът, за страната ни е важно още веднъж да бъдат разгледани възможностите за повишаване на вноса на втечнен газ за България през Гърция, както и за възможностите за включването на България в управлението на порт Александруполис.

 

Представителят на Gastrade Костис Сифнеос увери, че България ще бъде с приоритет при резервирането на капацитети и добави, че реализирането на проекта върви по план и той ще бъде завършен навреме.

Още от "Икономика"

През май трябва да започне строителството на първото трасе от Вертикалния газов коридор, съобщи енергийният министър Жеч

Енергийният министър инспектира доставените в страната ни 4000 тръби - те вече се извозват до всички седем площадки по трасето на бъдещия газопровод

Прочетете повече прочетете повече

"Икономиката се приближава към критична точка". Растежът на руската индустрия се забави почти до нула

Индустрията е подложена на натиск от високия лихвен процент на Централната банка и засилването на санкциите. санкциите са подготвили почвата за криза в стила на късния Съветски съюз от 80-те години на миналия век

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени