Рублата се срина с 30%. Часът на отваряне на Московската борса бе променян няколко пъти

Все още не е взето решение дали изобщо и кога да отвори Московската борса, освен на валутния и паричния пазар

Фондова борса в Русия
Фондова борса в Русия Източник: Sputnik

Руската централна банка е наредила на брокерите да преустановят изпълнението на всички поръчки на чуждестранни юридически и физически лица, които искат да продадат своите руски инвестиции, акции и дялове. Все още не е взето решение дали изобщо и кога да отвори Московската борса, освен на валутния и паричния пазар. Няколко пъти часът на отваряне беше преместван.

 

Търговията на валутния и паричния пазар на Московската борса ще започне в 10:00 ч. московско време, а решението за търговията на другите пазари ще бъде обявено в 13:00 ч., се казва в изявление на Банката на Русия, цитирано от "Интерфакс". В зависимост от развитието на ситуацията Банката на Русия ще прецени доколко е целесъобразно да започне търговия на други пазари. В случай на положително решение търговията ще започне в 15:00 часа.

 

Това се случва в момент, когато рублата поевтиня с 30% спрямо щатския долар - ново рекордно ниско ниво, след като западните държави обявиха нови санкции срещу Русия заради инвазията ѝ в Украйна, включително изключването на няколко руски банки от международната платежна система Swift. Системата е ключова за износа на петрол и газ.

 

В неделя централната банка на Русия призова за спокойствие на фона на опасенията, че може да се стигне до масово изтегляне на пари от банките в страната. Нарастващото напрежение повиши цената на петрола сорт Брент над 100 долара (75 паунда) за барел, съобщи и BBC. Активите на руската централна банка също ще бъдат замразени, което ще ограничи възможността на страната да има достъп до чуждестранните си резерви.

 

Намерението е да се изолира допълнително Русия от международната финансова система. "Русия е изправена пред изолация от световната икономика в стил Иран и Северна Корея", заявява Ари Редборд от фирмата за блокчейн анализи TRM Labs. Агенцията за кредитен рейтинг S&P вече понижи рейтинга на страната до "junk", Moody's също съобщи, че преразглежда руските облигации.

 

През уикенда централната банка на Русия отправи призив за спокойствие и увери, че "разполага с необходимите ресурси и инструменти за поддържане на финансовата стабилност и осигуряване на оперативна непрекъснатост на финансовия сектор".

 

Вчера стана ясно, че ръководителят на британската петролна и газова компания BP Бърнард Мууни подава оставката от борда на директорите на "Роснефт", управителният съвет на BP обяви, че ще продаде дела си в Роснефт. От 2013 г. насам BP притежава дял от 19,75% в руския държавен гигант Роснефт. Решението влиза в сила незабавно. BP припомни, че компанията работи в Русия от 30 години, но военните действия в Украйна са променили ситуацията.

Още от "Икономика"

Компании от САЩ и Обединеното Кралство ще доставят втечнен природен газ за българския пазар

Като акционер в терминала в Александруполис страната ни има достъп до диверсифицирани доставки на втечнен природен газ от партньорите ни, заяви министър Владимир Малинов

Прочетете повече прочетете повече

Руската икономика е изправена пред вълна от фалити, които ще прераснат в общ колапс

Централната банка наскоро повиши основния лихвен процент драстично до 21%, за да се бори с нарастващата инфлация. Това прави почти невъзможно за много компании да изплатят дълговете си

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени