Румъния готви изграждането на газопровод от брега на Черно море до Гюргево

По думите на премиера Чука, това е "проект от стратегическо значение за Румъния" с цел напредване на експлоатацията на природен газ от дълбоководния периметър Нептун в Черно море

Румънската компания Трансгаз
Румънската компания Трансгаз Източник: Oilexp

Компанията оператор на системата за пренос на природен газ в Румъния "Трансгаз", най-голямата в страната нефтена компания OMV Petrom и националната компания производител на природен газ "Ромгаз" подписаха документ, който предвижда изграждане на газопровод от Тузла (на брега на Черно море) до Подишор (окръг Гюргево) с дължина над 300 км.

 

Инвестицията, оценявана на 500 млн. евро, ще даде възможност на технологичния възел в Подишор да позволи на природния газ от Черно море да влезе в националната транспортна система и по този начин да достигне до икономическите оператори и домакинствата в населените места, свързани със системата, съобщи днес румънският премиер Николае Чука, цитиран от Аджерпрес и БТА.

 

Подписването на този документ е твърд ангажимент към развитието на газопровода Тузла-Подишор и към окончателното инвестиционно решение, оценено на 4 млрд. евро, което се очаква това лято, заяви на церемонията по подписване на документа премиерът Николае Чука. По думите му това е "проект от стратегическо значение за Румъния" с цел напредване на експлоатацията на природен газ от дълбоководния периметър Нептун в Черно море.

 

Румънският премиер отбеляза, че друга полза от този проект е връзката, която той ще направи между новите източници на природен газ от Трансбалканския коридор и Вертикалния коридор, част от който е газопроводът БРУА (BRUA – България, Румъния, Унгария, Австрия).

 

Румъния разполага с ресурсите, работната сила и потенциала за работа в енергийния сектор и това е посоката, която правителството категорично подкрепя, заяви премиерът. По думите му грижата за повишаване на енергийната сигурност на Румъния и за осигуряване на достъпна енергия за гражданите и бизнес средата е изключително важна цел на правителството.

 

"Предоставихме на разположение национални и европейски ресурси, насърчихме инвестициите за увеличаване на производствения капацитет и развитието на енергийната транспортна инфраструктура. Насърчихме решения за диверсификация на енергийния микс, като разработихме нови проекти за възобновяема енергия - слънчева, вятърна на сушата и в морето, водна, водородна, и ускорихме проектите за малки ядрени реактори, инвестициите в блокове 3 и 4 на АЕЦ "Черна вода", реконструкцията на блок 1 на същата централа, както и проекта за инсталация за отпадъците от АЕЦ "Черна вода", заяви Чука.

 

Той подчерта, че правителството отделя необходимото внимание на енергийния преход и постигането на целите, свързани с изменението на климата.

Още от "Икономика"

Компании от САЩ и Обединеното Кралство ще доставят втечнен природен газ за българския пазар

Като акционер в терминала в Александруполис страната ни има достъп до диверсифицирани доставки на втечнен природен газ от партньорите ни, заяви министър Владимир Малинов

Прочетете повече прочетете повече

Руската икономика е изправена пред вълна от фалити, които ще прераснат в общ колапс

Централната банка наскоро повиши основния лихвен процент драстично до 21%, за да се бори с нарастващата инфлация. Това прави почти невъзможно за много компании да изплатят дълговете си

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени