Румъния готви изграждането на газопровод от брега на Черно море до Гюргево

По думите на премиера Чука, това е "проект от стратегическо значение за Румъния" с цел напредване на експлоатацията на природен газ от дълбоководния периметър Нептун в Черно море

Румънската компания Трансгаз
Румънската компания Трансгаз Източник: Oilexp

Компанията оператор на системата за пренос на природен газ в Румъния "Трансгаз", най-голямата в страната нефтена компания OMV Petrom и националната компания производител на природен газ "Ромгаз" подписаха документ, който предвижда изграждане на газопровод от Тузла (на брега на Черно море) до Подишор (окръг Гюргево) с дължина над 300 км.

 

Инвестицията, оценявана на 500 млн. евро, ще даде възможност на технологичния възел в Подишор да позволи на природния газ от Черно море да влезе в националната транспортна система и по този начин да достигне до икономическите оператори и домакинствата в населените места, свързани със системата, съобщи днес румънският премиер Николае Чука, цитиран от Аджерпрес и БТА.

 

Подписването на този документ е твърд ангажимент към развитието на газопровода Тузла-Подишор и към окончателното инвестиционно решение, оценено на 4 млрд. евро, което се очаква това лято, заяви на церемонията по подписване на документа премиерът Николае Чука. По думите му това е "проект от стратегическо значение за Румъния" с цел напредване на експлоатацията на природен газ от дълбоководния периметър Нептун в Черно море.

 

Румънският премиер отбеляза, че друга полза от този проект е връзката, която той ще направи между новите източници на природен газ от Трансбалканския коридор и Вертикалния коридор, част от който е газопроводът БРУА (BRUA – България, Румъния, Унгария, Австрия).

 

Румъния разполага с ресурсите, работната сила и потенциала за работа в енергийния сектор и това е посоката, която правителството категорично подкрепя, заяви премиерът. По думите му грижата за повишаване на енергийната сигурност на Румъния и за осигуряване на достъпна енергия за гражданите и бизнес средата е изключително важна цел на правителството.

 

"Предоставихме на разположение национални и европейски ресурси, насърчихме инвестициите за увеличаване на производствения капацитет и развитието на енергийната транспортна инфраструктура. Насърчихме решения за диверсификация на енергийния микс, като разработихме нови проекти за възобновяема енергия - слънчева, вятърна на сушата и в морето, водна, водородна, и ускорихме проектите за малки ядрени реактори, инвестициите в блокове 3 и 4 на АЕЦ "Черна вода", реконструкцията на блок 1 на същата централа, както и проекта за инсталация за отпадъците от АЕЦ "Черна вода", заяви Чука.

 

Той подчерта, че правителството отделя необходимото внимание на енергийния преход и постигането на целите, свързани с изменението на климата.

Още от "Икономика"

През май трябва да започне строителството на първото трасе от Вертикалния газов коридор, съобщи енергийният министър Жеч

Енергийният министър инспектира доставените в страната ни 4000 тръби - те вече се извозват до всички седем площадки по трасето на бъдещия газопровод

Прочетете повече прочетете повече

"Икономиката се приближава към критична точка". Растежът на руската индустрия се забави почти до нула

Индустрията е подложена на натиск от високия лихвен процент на Централната банка и засилването на санкциите. санкциите са подготвили почвата за криза в стила на късния Съветски съюз от 80-те години на миналия век

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени