Руското нашествие в Украйна носи световен "ураган на глада"

Цените на хранителните продукти са най-високите от времето на Голямата депресия

Храни и хранителни продукти
Храни и хранителни продукти Източник: Zonanews

Последиците от войната на Русия срещу Украйна ще са катастрофални както за двете държави, така и за много други страни по света. Анализи сочат, че 90% от украинците са заплашени да изпаднат под линията на бедността, а целият свят може да бъде залят от вълна от глад и недоимък.


Доклад, изготвен от Програмата на ООН за развитие, представя "различните сценарии" за това колко хора могат да изпаднат под линията на бедността. Числата са "изключително тревожни", казва шефът на Програмата за развитие на ООН Ахим Щайнер пред АРД. "Ако този конфликт продължи, през следващата година може да се стигне до ситуация, в която до 90 процента от украинското население да изпаднат под линията на бедността."


Украинският БВП ще се свие с 35 процента

От страната вече са избягали почти три милиона души, към тях се прибавят до два милиона вътрешни бежанци. "Това са числа, които, разбира се, ни плашат и ни напомнят, че в тази война в центъра на вниманието ни трябва да бъдат както неотложните нужди, така и плановете как да бъде стабилизирана икономиката и как с краткосрочни мерки да се предотврати изпадането на милиони хора под границата на бедността", подчертава Щайнер.

 

Половината от предприятията в Украйна вече са затворени. Останалата половина работят при ограничен режим. Международният валутен фонд прогнозира, че брутният вътрешен продукт ще се свие с 35 процента. Това означава, че на много хора в Украйна ще им се наложи да живеят от спестяванията си - и то в ситуация на проблеми с доставките.

 

Затова Програмата на ООН за развитие се опитва наред с хуманитарната помощ да окаже подкрепа на Украйна, за "да запази основните си държавни функции", посочва Щайнер.


Милиони се нуждаят от пари в брой

Програмата на ООН за развитие от години работи във всички части на страната - включително и в момента въпреки бойните действия. Заедно с други организации на ООН е разработена програма, благодарение на която на хората в силно засегнатите региони на Украйна да бъдат осигурени краткосрочно пари в брой.


Дори и само около три евро на ден "биха могли да гарантират краткосрочното оцеляване на 2,6 милиона души в тази ситуация", обяснява Щайнер. Но и този разход би струвал около 250 милиона долара месечно.


Гутереш предупреждава за "ураган на глада"

Последствията от войната в Украйна далеч няма да се ограничат върху страната или региона. По цял свят хората трябва да плащат повече за основните хранителни продукти. Много от най-бедните страни на земята са зависими от вноса от Украйна и Русия. Гутериш припомни, че те осигуряват над половината от световните доставки на слънчогледово олио и над 30% от пшеницата, а Украйна сама предоставя над 50% от пшеницата на Световната програма за прехраната.

 

"Цените на храната, горивото, торовете скочиха до небето. Веригите за доставки са прекъснати. Всичко това ще удари с пълна сила най-бедните и ще посее семената на нестабилността и бунтовете по света", каза още шефът на ООН.


По данни на световната организация 45 oт най-слабо развитите африкански държави внасят от Украйна и Русия поне 30% от необходимата им пшеница, а 18 от тях – дори над 50%. Тези държави са изправени пред непрекъснати кризи – преди войната в Украйна бяха пандемията от коронавируса, както и климатичните промени и главно зачестяващите периоди на тежки суши, припомни Гутериш.

 

Според него глобалното пристрастяване към изкопаемите горива е изложило енергийната сигурност, климата и икономиката на света на произвола на геополитиката. Предупрежденията, че освен от рекордна инфлация планетата може да бъде сполетяна и от свиреп глад, започнаха да се сипят още в първите дни на руското нападение над съседната страна.

 

Цените на хранителните продукти са най-високите от времето на Голямата депресия

Според британското сп. "Икономист" в момента цените на хранителните продукти са най-високите от времето на Голямата депресия. А това може да доведе до последици много извън пределите на непосредствената зона на конфликта.Генералният секретар на ООН Антонио Гутереш вече предупреди за опасността от "ураган на глада", а Щайнер се тревожи от дългова криза, предимно в развиващите се страни. "Мнозина забравят, че ние все още сме в пандемия, чиито социални и икономически последици водят до критична ситуация, най-вече в развиващите се страни".

Още от "Икономика"

Министър Станков: Проектът за 7 и 8 блок в АЕЦ "Козлодуй" ще бъде най-големият в българската икономика за десетилетия на

България ще бъде първата държава в Европа с работещ реактор АР 1000 на американската Уестингхаус, акцентира министърът на енергетиката

Прочетете повече прочетете повече

Руският електрически автомобил Lada се провали: АвтоВАЗ продаде само 1 (една) кола за шест месеца

Вицепрезидентът по продажбите и маркетинга на АвтоВАЗ Дмитрий Костромин призна, че електрически автомобил не се купува заради цената, освен това Lada e-Largus не може да се конкурира с китайските марки

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени