Десетки танкери с руски петрол се носят край бреговете на Китай, Сингапур и Русия. Проблемите започнаха, след като САЩ наложиха санкции на руския петролен сектор миналия петък, 10 януари, най-строгите от началото на войната. Те засегнаха руския "сенчест флот", както и компаниите, които осигуряваха неговото функциониране.
Според анализ на Ройтерс, базиран на данни от MarineTraffic и LSEG, най-малко 65 петролни танкера са пуснали котва на различни места. Повечето от тях се намират край бреговете на Русия: в Балтийско море и в Далечния изток. Пет танкера акостираха близо до пристанищата на Китай, още седем край бреговете на Сингапур.
Двадесет и пет от блокираните кораби преди това са били в пристанища в Иран и близо до Суецкия канал.
Ден по-рано стана известно, че Китай и Индия отказват да приемат руски петрол поради новите санкции на САЩ. Санкциите, които Вашингтон наложи срещу петролните компании и "сенчестия флот" на 10 януари, засегнаха над 180 плавателни съда.
Според Bloomberg три кораба - Olia, Mermar и Huihai Pacific - са заседнали на подхода към пристанищата в китайската провинция Шандун. Те транспортират около два милиона барела петрол от руското тихоокеанско пристанище Козьмино, разположено близо до Находка. Това се случи поради забраната на китайския пристанищен оператор Shandong Port Group да акостират в пристанищата й кораби, попаднали под санкции.
В същото време стана известно, че пристанищата за кораби с руски петрол ще бъдат затворени и в Индия. Според Bloomberg страната е готова да разтовари кораби, наети преди 10 януари, при условие че бъдат разтоварени до 12 март. Освен това индийските банки ще изискват сертификати за произход на петрола, за да изключат доставките от компании, които са под санкции.
Едновременно с дрейфуването на кораби край бреговете на Русия и азиатските страни, газовозът Cool Rover пусна котва в Испания с партида втечнен природен газ от завода на "Газпром" в Портовая, научи The Bell (признат в Русия за "чуждестранен агент"). Превозвачът на втечнен природен газ също беше в пакета от санкции, приет от САЩ на 10 януари.
Източник: Руска служба на BBC