Състоянието на 25-те най-богати фамилии в света се е увеличило с 22% спрямо миналата година

Начело на Топ 5 е фамилията Уолтън, която вече трето поколение притежава Уолмарт

Уолмарт
Уолмарт Източник: Shutterstock

Състоянието на 25-те най-богати фамилии в света се е увеличило с 22 процента спрямо миналата година, според класация на Блумбърг. Сред тях са собствениците на веригата магазини Уолмарт (Walmart), на производителя на сладкарски изделия Марс (Mars) и на модната къща Ермес (Hermеs).

 

Начело на Топ 5 е фамилията Уолтън, която вече трето поколение притежава Уолмарт, с богатство, оценявано на 238,2 милиарда долара. Потомците на Сам Уолтън, основал веригата през 1962 година, са по-богати от Джеф Безос (200 милиарда долара) и Илон Мъск (205 милиарда долара), става ясно от Индекса на милиардерите на Блумбърг.

 

Днес магазините на Уолмарт по света са над 10 500, а оборотът на компанията възлиза на 559 милиарда долара. Фамилията Уолтън притежава 48 на сто от акциите на търговската верига.

 

След тях следват семейство Марс, собственици на едноименния производител на сладкарски изделия (141,9 милиарда долара) и семейство Кох, притежатели на американския промишлен конгломерат Кох индъстрис (Koch Industries) (124,4 милиарда долара).

 

Последни в Топ 5 са фамилията Ермес, собственици на едноименната френска модна къща, със 111,6 милиарда долара и кралската династия Ал Сауд (100 милиарда долара).

 

Общо в ръцете на тези 25 фамилии от класацията се намират 1,7 трилиона долара, което е с 22 процента повече, отколкото през 2020 година, отбелязва БТА.

Още от "Икономика"

Компании от САЩ и Обединеното Кралство ще доставят втечнен природен газ за българския пазар

Като акционер в терминала в Александруполис страната ни има достъп до диверсифицирани доставки на втечнен природен газ от партньорите ни, заяви министър Владимир Малинов

Прочетете повече прочетете повече

Руската икономика е изправена пред вълна от фалити, които ще прераснат в общ колапс

Централната банка наскоро повиши основния лихвен процент драстично до 21%, за да се бори с нарастващата инфлация. Това прави почти невъзможно за много компании да изплатят дълговете си

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени